‘Refah kayıpları telafi edilecek’

Balıkesir’de toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan, “İnşallah yılbaşında tüm kesimlerin durumunu tekrar düzenleyip refah kayıplarını biraz daha telafi edecek adımları atacağız” dedi. Erdoğan faizin de inmeye devam edeceğini vurguladı…

‘Refah kayıpları telafi edilecek’
Yayınlama: 10.10.2022
A+
A-

BALIKESİR İHA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir Kuva-i Milliye Meydanı’nda toplu açılış töreninde vatandaşlara seslendi. “Zeytini koydum tasa, çıkardım yağını basa basa. Balıkesir efelerinden oy çıkmaz sana 6’lı masa” pankartını okuyarak konuşmasına başlayan Erdoğan, özetle şunları kaydetti:

AŞAMAYACAĞIMIZ ENGEL YOK: “Bizim insanımız, milletimiz böyle. Kimsenin aklına gelmeyeni onlar evvel Allah koyarlar masaya. Biz de milletimizle bir olduğumuzda dünyanın yükü omuzlarımıza binse, şikayet etmiyoruz. Yedi düvel karşımıza dikilse de eyvallah etmiyoruz. Bilhassa da kuruluşun, kurtuluşun şehri Balıkesir yanımızda olduğu müddetçe, Allah’ın izniyle aşamayacağımız engel, üstesinden gelemeyeceğimiz sıkıntı yoktur.

ALTILI MASA ANLAMAZ: (Toplam yatırım bedeli 10 milyar 819 milyon lirayı bulan güncel yatırım değeğeri 37,5 milyar lirayı geçen 357 ayrı yatırım kaleminin toplu açılışını yaptıklarını belirterek) Biz göreve geldiğimizde 30 milyar dolarlık ihracatımız varken, bugün artık 250 milyar dolara yaslandık. Burası kasaba devleti değil, Türkiye. 6’lı masa bundan anlamaz. Onlar daha adaylarını tespit edemediler.. Balıkesir’imizin nereden geldiğini ifade etmek için son 20 yılda eserlerin özetini hatırlatmak istiyorum. Son 20 yılda Balıkesir’e 50 milyar lira yatırım yaptık.

TAVSİYE EDİYORLAR: Küresel ekonominin tüm önemli kurumları ve aktörleri bizim uyguladığımız programı teyit ve tavsiye eden açıklamalar yapmaya başladı. Hep söylediğimiz gibi, biz en başından beri ne yaptığımızı biliyorduk, neyi hedeflediğimizi biliyorduk. Enerji ve emtia kriziyle başlayan sorunlar sebebiyle gelişmiş ülkeleri gerçekten sıkıntılı bir kış bekliyor. Bizim Elhamdülillah böyle bir derdimiz yok. Sadece doğalgaz, petrol, elektrik değil. Gelişmiş ülkelerin güvenlik ve refah kalelerini tehdit eden pek çok sorun her an baş göstermek üzere pusuda bekliyor. Biz ise, yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla ülkemizi büyütme esasına dayanan programımızı kararlılıkla uyguluyoruz. Her gün yeni müjde ve proje ile milletimizin karşısına çıkıyoruz.

ENFLASYON DÜNYANIN SORUNU: En büyük sorunumuz geçtiğimiz aralık ayından itibaren yükselişe geçen enflasyonun insanlarımızın günlük hayatlarında yol açtığı sıkıntılardır. Yüksek enflasyon tüm dünyanın sorunu. Bugün Avrupa’dan Amerika’ya dünyanın neresinde yaşayan yakınınız varsa, kendilerine sorun. Gerçek tabloyu onlar size anlatacaklardır. İnsanlarımızın refah düzeylerinde yaşanan kayıpları en iyi biz biliyoruz. Bunu telafi edecek tedbirleri de biz alıyoruz. Ülkemizin ve milletimizin hiçbir meselesinde olmadığı gibi hayat pahalılığı hususunda gözümüzü gerçeklere kapatmadık, kapatmayız.

EKONOMİK TETİKÇİLER: Bu erdemden yoksun belli kesimler milletimizi karamsarlığa sürüklemek için pireyi deve yapıyor. Birileri de puslu havayı fırsat bilerek hak ettiğinin ötesinde kazançlar sağlamaya çalışıyor. Devleti, milleti soyma peşine düşüyor. Ne yaygaracılara ne fırsatçılara meydanı bırakmayacağız. Milletimizin derdiyle dertlenmeyi hayatın merkezine yerleştiren partiyiz. Hükümete geldiğimizden beri vesayet güçleri mücadele ettik. Terör örgütlerinin başını bu anlayışla ezdik. Gabar’da, Cudi’de Tendürek’de besler deresinde artık inler tamamen boşaltıldı. Artık duyuyor musunuz bunların seslerini. Çünkü askerimiz, polisimiz güvenlik güçlerimiz hep birlikte bu mücadele ile terör örgütlerini çökertti. Artık yaylalarda benim vatandaşım çıkıp rahatlıkla piknik yapabiliyor. Ne sıkıntılar yaşadık. Şimdi bunlar yok. Güneydoğu doğu tüm bu illerde geceleri saat 12’lere kadar vatandaşım sokaklarda. Darbecilere sokakları bu anlayışla dar ettik. Ekonomik tetikçilerin önünü bu anlayışla kestik.

TELAFİ EDİLECEK: İnşallah yılbaşında tüm bu kesimlerin durumlarını tekrar düzenleyerek refah kayıplarını biraz daha telafi edecek adımları atacağız Türkiye güçlü bir ülkedir. Bu ülkeye yaptığımız en büyük hizmetlerden biri eski Türkiye’nin hastalıkları arasında yer alan kamu maliyesindeki bozulmalara izin vermeyişimiz olmuştur. Eskiden harç alınıyordu. Bu harç sebebiyle gençler boykotlar yapıyordu. Biz geldik harcı tamamen kaldırdık. İsteyene burs, kredi veriyoruz. Yurtlarımız şu anda ihtiyacı karşılayacak noktada. 850 bin öğrenci kapasiteli Türkiye genelinde yurtlarımız var. Hani diyorlardı ya bir yılda yaparız. Bay Kemal sen hiçbir şey yapamazsın. Sen sosyal sigortalar kurumunu duman ettin, mahvettin. Savaş Ay’ın programında hastanelerde rehine alınan hastalarımız vardı. Kimdi o zaman SSK’nın başında? Bundan bir şey olmaz.

SORUN FİYAT DALGALANMASI: Şayet, biz bu ülkeyi 15 seçimdir seçim kazanamayan bu Bay Kemal’e benim milletim inanmadığı için bu yolu açmıyor. Bundan sonra da açmayacak. Şimdi biz, bu adamları atarken, bir şeyi görüyoruz. Ülkemiz için kalıcı bir tehdit. İşte onlar bunlardır, bunlara bu tehdit imkanını vermeyeceğiz. Cumhur İttifakı olarak 2023’ten itibaren yeni bir döneme gireceğiz. Siz kararlılık gösterdikten sonra biz bu yolda fedai can eylemişiz. Böyle de devam edeceğiz. Ülkemiz için kalıcı bir tehdit ve telafisi zor bir yıkım haline dönüşecek hiçbir adımı atmayacağız, attırmayacağız. Şimdi sadece fiyatlardaki dalgalanma ile mücadele ediyor, insanlarımızın gelirlerini yeni fiyat seviyesine göre yükseltmeye çalışıyoruz. Sorunumuz devletin batması değil, fiyatlarımızın dalgalanmasıdır.

FAİZ İNMEYE DEVAM EDECEK: Bu basit gerçeği göremeyen sözde iktisatçılar faiz lafını gevelemeye devam etsin biz üretim ve istihdamı destekleyeceğiz. Bu kardeşiniz bu görevde olduğu sürece faiz her geçen gün, her geçen hafta, her geçen ay inmeye devam edecektir. Kimse bize akıl vermesin. Yatırımcı gelsin bizim devlet bankalarından kredi talebinde bulunsun. Onları biz faize ezdirmeyeceğiz. Çünkü yatırım yüksek faizle olmaz. Başbakanlığım döneminde biz enflasyonu 6.4’e düşürmüştük. Faizi 4.6’ya indirmiştik. Yarın da yine şu andaki bu gidişi biz düze çıkaracağız.

Oyuncak dağıttı

Cengiz Topel Caddesi’nden şehre giren Erdoğan’a vatandaşlar sevgi gösterilerinde bulundu. Yol boyunca vatandaşları selamlayan Erdoğan’ı, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı karşıladı. Binlerce vatandaş otobüsün önüne geçince kısa süreli izdiham yaşandı. Erdoğan ise çocuklara oyuncak dağıttı. Otobüsün içinden halka seslenen Erdoğan, herkesi miting alanına çağırdı.

 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş