Meme kanserinde hedefe yönelik ilaç keşfi için TÜBİTAK 1002 projesi

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ FARMASÖTİK KİMYA ANABİLİM DALI ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. AHMET ÖZDEMİR’İN PROJE YÜRÜTÜCÜLÜĞÜNÜ ÜSTLENDİĞİ, ‘YENİ AROMATAZ İNHİBİTÖRLERİNİN TASARIMI, SENTEZİ VE MEME KANSERİ TEDAVİSİNDE ANTİKANSER ETKİ PROFİLLERİNİN ARAŞTIRILMASI’ BAŞLIKLI PROJE, TÜBİTAK 1002 HIZLI DESTEK PROGRAMI ÇERÇEVESİNDE 1 YIL SÜREYLE DESTEKLENMEYE LAYIK GÖRÜLDÜ.

Meme kanserinde hedefe yönelik ilaç keşfi için TÜBİTAK 1002 projesi
Yayınlama: 09.02.2024
A+
A-

Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Kimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Özdemir’in proje yürütücülüğünü üstlendiği, ’Yeni Aromataz İnhibitörlerinin Tasarımı, Sentezi ve Meme Kanseri Tedavisinde Antikanser Etki Profillerinin Araştırılması’ başlıklı proje, TÜBİTAK 1002 Hızlı Destek Programı çerçevesinde 1 yıl süreyle desteklenmeye layık görüldü.

Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Kimya Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Mehlika Dilek Altıntop ve Doç. Dr. Begüm Nurpelin Sağlık Özkan’ın araştırmacı olarak yer aldığı projede, bursiyer olarak Eczacılık Fakültesi öğrencisi Sırojıddın Juraev görev aldı.

“Yeni nesil aromataz inhibitörü bileşikler tanımlamayı amaçlıyoruz”

Projenin detayları hakkında bilgi veren Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Ahmet Özdemir, “Tüm kanser türleri arasında meme kanseri, kadınlar arasında en sık görülen kötü huylu tümördür. Bu tümörler kadınlarda kansere bağlı ölümlerin en önemli ikinci sebebidir. Ekibimiz, son yıllarda hedefe yönelik antikanser ilaç etken madde tasarımı ve geliştirme yönünde uluslararası düzeyde öncü çalışmalara imza atmıştır. Bu özgün proje çalışması ile kolay ve ucuz olarak elde edilebilen, meme kanseri hücreleri üzerine seçici antikanser etki gösteren yeni nesil aromataz inhibitörü bileşikler tanımlamayı amaçlıyoruz” dedi.

Prof. Dr. Altıntop, Ar-Ge çalışmaları her alanda büyük başarı getiriyor

İlaç Ar-Ge çalışmalarının bu tür projeler ile desteklenmesinin önemini vurgulayan Prof. Dr. Mehlika Dilek Altıntop ise, “Meme kanseri tedavisi için gerçekleştireceğimiz proje yerli bir molekül geliştirmek, kanser hastaları ve yakınları için tedavi maliyetinin azaltılması, ilaç molekülünün farklı ülkelere ihracı ile ülke ekonomisine katkı sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

Son olarak, Prof. Dr. Ahmet Özdemir, projesinin TÜBİTAK 1002 Hızlı Destek Programı çerçevesinde desteklenmesinin gurur verici olduğunu belirterek TÜBİTAK’a ve kurum olarak her türlü imkânı sağlayan Anadolu Üniversitesi’ne teşekkürlerini iletti.

sonbasin.com / İHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş