Kurtulmuş: Türkiye’yi güçlü kılacak mücadeleyi hep birlikte vereceğiz

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, Hem içeride dirliğimizi birliğimizi sağlayacak hem ülkenin demokratik standartlarını yükseltecek hem ülkenin milletin refahını en ileri derecelere götürecek, Türkiye’yi her alanda güçlü kılacak bir mücadeleyi hep birlikte vereceğiz dedi.

Kurtulmuş: Türkiye’yi güçlü kılacak mücadeleyi hep birlikte vereceğiz
Yayınlama: 23.04.2024
A+
A-

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 104’üncü yıl dönümü nedeniyle Ulus’taki Birinci Meclis binasında tören düzenlendi. Törene, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, TBMM Başkanvekilleri Bekir Bozdağ ve Gülizar Biçer Karaca, AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler ve milletvekilleri katıldı.

‘İNSANLIĞIN EN ŞEREFLİ ANLARI’

Törende konuşan Kurtulmuş, Türkiye’nin küllerinden doğarak 23 Nisan 1920’de milli iradeyi ortaya koyduğunu belirterek, “Her şeyden evvel Birinci Meclis’in kuruluş şartlarını son derece iyi bir şekilde anlamak, oradan ilham almak ve özellikle cumhuriyetimizin ikinci asrında Türkiye’nin geleceğine ait fikirleri devşirmek durumundayız. Her şeyi yıkılmış, dört bir tarafı işgal edilmiş, başkenti maalesef işgale uğramış olan koskoca bir cihan devletinin küllerinden, 23 Nisan 1920’de burada ‘Ya Allah’ diyerek yeniden milletimiz ayağa kalkmış ve kurtuluşu gerçekleşecek milli iradeyi ortaya koymuştur. Başta cumhuriyetimizin kurucusu gazi Meclis’imizin ilk başkanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Birinci Meclis’in bütün değerli üyelerini milletle anıyorum, ruhları şad olsun. Bu binanın taşlarının dilleri olsa anlatsa; herhalde insanlığın en şerefli anlarını dile getirirdi” dedi.

Kurtulmuş: Türkiye'yi güçlü kılacak mücadeleyi hep birlikte vereceğiz

‘BU MECLİS, DÜNYA TARİHİNDE BİR İLKTİR’

Birinci Meclis’in aynı zamanda devlet kuran bir Meclis olması sebebiyle dünya tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Kurtulmuş, “Bu Meclis aynı zamanda bir karargahtır. Milli iradenin merkezidir, milli mücadelenin merkezidir. Hem ilk Meclis olması özelliğiyle hem de devlet kuran bir Meclis olması özelliğiyle dünya tarihinde bir ilktir. Kurucu Meclis’in 2’nci büyük özelliği ise milli egemenliği olan bağlılığıdır; milli iradeye saygı duyarsınız ama milli egemenliği gerçekleştiremezseniz o iradenin de bir anlama kalmaz” diye konuştu.

Türkiye’yi güçlü kılacak her mücadeleyi hep birlikte vereceklerini kaydeden Kurtulmuş, “Hem içeride dirliğimizi birliğimizi sağlayacak hem ülkenin demokratik standartlarını yükseltecek hem ülkenin milletin refahını en ileri derecelere götürecek, Türkiye’yi her alanda güçlü kılacak bir mücadeleyi hep birlikte vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş: Türkiye'yi güçlü kılacak mücadeleyi hep birlikte vereceğiz

sonbasin.com / DHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş