Google, Apple’a her yıl servet ödüyor!

Google’ın, arama motorunun iPhone’larda varsayılan olarak kullanılması için Apple’a bir yıl içinde 18 milyar dolar ödediği bildirildi.

Google, Apple’a her yıl servet ödüyor!
Yayınlama: 29.10.2023
A+
A-

Google ve Adalet Bakanlığı arasında çok izlenen bir dava, Google ve Apple arasındaki ilişkinin katmanlarını ve zaman içinde nasıl geliştiğini ortaya çıkarıyor.

The New York Times’ın anlaşmayı bilen iki kaynağa dayandırdığı haberine göre Google, 2021 yılında Apple’ın en iyi arama motoru olarak kalmak için Apple’a yaklaşık 18 milyar dolar ödedi. Bu rakam, Bernstein analistlerinin Ekim ayı başlarında yaptıkları ve “Apple’ın işletme karının %14-16’sına tekabül eden” yıllık 18 milyar ila 20 milyar dolar değerindeki tahminle örtüşüyor.

Bloomberg’in haberine göre, devam eden dava Cuma günü Google’ın 2021 yılında Apple da dahil olmak üzere cihaz üreticilerine varsayılan arama motoru anlaşmaları için ödediği toplam tutarın 26,3 milyar dolar olduğunu ortaya çıkardı. Apple anlaşması bu miktarın aslan payını temsil ediyor ve Google’ın arama motorunu ön planda ve merkezde tutmak için ne kadar ödemeye istekli olduğunu vurguluyor.

Google, Apple'a her yıl servet ödüyor!

REKABET PİYASASINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Adalet Bakanlığı ilk olarak 2020 yılında Google’a karşı dava açmış ve arama motorunun daha küçük şirketlerin rekabet etme kabiliyetine zarar veren bir tekel olduğunu iddia etmişti.  

Devam etmekte olan dava, Google’ın Apple gibi şirketler ve Android kullanan cihaz üreticileriyle olan ilişkisini araştırıyor. Adalet Bakanlığı, Google’ın iPhone’larda ve Android’de Google’dan diğer arama motorlarına geçişi kasıtlı olarak zorlaştırdığını savunurken, bir hükümet tanığı Android 12 çalıştıran bir telefonda varsayılan arama motorunu değiştirmenin 10 adım gerektirdiğini ifade etti.

“GOOGLE’I RAKİPLERİNDEN DAHA ÜSTÜN OLDUKLARI İÇİN KULLANIYORLAR”

Yine de Google’ın ana şirketi Alphabet’in genel danışmanı Kent Walker bir yanıt mektubunda, insanların Google arama motorunu rakiplerinden daha üstün olduğu için kullandıklarını, onu kullanmaya zorlandıkları için kullanmadıklarını söyledi.

Walker ayrıca, insanların istedikleri takdirde platform değiştirme seçeneğine sahip olduklarını ve bunu yapmanın o kadar da zor olmadığını savundu.

Apple yöneticisi Eddy Cue de davanın başlarında verdiği ifadede, iPhone kullanıcıları için “en iyisi” olduğu ve “geçerli bir alternatif olmadığı” için şirketin varsayılan arama motoru olarak Google’ı seçtiğini söyledi.

sonbasin.com / haber7

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş