Aile istinafa başvurmuştu! Pınar Gültekin davası yeniden görülecek

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi, 2020’de Muğla’da Cemal Metin Avcı tarafından öldürülen Pınar Gültekin’in ailesinin kararı istinafa taşıması üzerine davanın yeniden görülmesine karar verdi. İlk duruşmanın 15 Şubat’ta görüleceğini aktaran Avukat Dr. Rezan Epözdemir, “Mahkemenin gerekçesinde de vurguladığı üzere karardaki hukuka aykırılıkların yeniden yapılacak yargılama ile düzeltilebileceği belirtildi” diye konuştu.

Aile istinafa başvurmuştu! Pınar Gültekin davası yeniden görülecek
Yayınlama: 17.01.2023
A+
A-

Muğla‘da, üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i (27) boğduktan sonra varile koyup yakan katil Cemal Metin Avcı, ‘canavarca hisle eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme’ suçundan yargılandığı davada ‘haksız tahrik indirimi’ uygulanarak 23 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

İLK DURUŞMA 15 ŞUBAT’TA

Gültekin ailesinin kararı istinafa taşıması üzerine İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4’üncü Ceza Mahkemesi, davanın yeniden görülmesine karar verdi. İlk duruşma ise 15 Şubat’ta görülecek.

AVUKAT EPÖZDEMİR’DEN İLK AÇIKLAMA

Pınar Gültekin davasının yeniden görülecek olmasıyla ilgili olarak Avukat Dr. Rezan Epözdemir, Habertürk’e açıklamalarda bulundu. Epözdemir, şu ifadeleri kullandı; “İzmir Bölge Adliyesi Mahkemesi 4. Ceza Dairesi, istinaf talebini esastan reddetmemiş. Karardaki hukuka aykırı olan hususların ancak duruşma açılması ve yeniden yargılama yapılması suretiyle giderilebileceğini hükmetmiştir. Bu yönüyle 15 Şubat tarihine bir duruşma günü verilmiştir.

“HUKUKA AYKIRILIK YENİDEN YARGILAMA İLE DÜZELTİLECEK”

Şayet kararın hukuka uygun olduğu düşünülseydi istinaf talebi esastan reddedilebilecekti. Fakat mahkemenin gerekçesinde de vurguladığı üzere karardaki hukuka aykırılıkların yeniden yapılacak yargılama ile düzeltilebileceği belirtildi. Bu son derece önemli bir gelişmedir. Biz adaletin tecelli edeceğini, maddi gerçeğin ortaya çıkacağını ve hakkaniyetin tesis edileceğini düşünüyoruz. Sonuna kadar hukuki mücadelemiz devam edecek.”

NE OLMUŞTU?

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin’i katlettikten sonra yakalanarak adliyeye sevk edilen Cemal Metin Avcı, “canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme” suçundan tutuklanmıştı. Avcı’nın kardeşi Mertcan Avcı’nın telefon sinyallerinden ağabeyiyle aynı zamanda bağ evinde olduğu tespit edilmişti. Gözaltına alınan Mertcan Avcı da tutuklanmış ve duruşma sırasında tahliye edilmişti.

Yapılan yargılama sonunda Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 20 Haziran tarihinde görülen davanın 13’üncü duruşmasında, Cemal Metin Avcı’nın “canavarca hisle eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme” suçundan yargılandığı davada karar çıkmıştı. Mahkeme heyeti, 23 aydır tutuklu Avcı’ya önce ağırlaştırılmış müebbet hapis vermiş ardından haksız tahrik indirimi uygulayıp, cezayı 23 yıla düşürmüştü. Mahkeme, tutuksuz sanık Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı eşi Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan’ın ise beraatına karar vermişti.

sonbasin.com / haberler.com

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş