UNICEF: Gazzeli çocuklar yetersiz besleniyor, hayatları tehlikede

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Gazzeli çocukların yetersiz beslenme sebebiyle hayatlarının tehlikede olduğuna dair uyarı yaptı. UNICEF, özellikle Gazze’nin kuzeyinde yaşı 2’den küçük her 6 çocuktan birinin tehlikeli şekilde yetersiz beslendiğine dikkat çekti.

UNICEF: Gazzeli çocuklar yetersiz besleniyor, hayatları tehlikede
Yayınlama: 20.02.2024
A+
A-

UNICEF, dün insani yardım koordinasyon kurumu Küresel Beslenme Kümesi’nin kapsamlı analizine dayanarak yetersiz beslenen Gazzeli çocuklarının hayati tehlikesi konusunda uyardı. UNICEF’in açıklamasında “Gazze Şeridi’nde devam eden çatışma 20. haftasına girerken, yiyecek ve temiz su inanılmaz derecede kıt hale geldi ve hastalıklar yaygınlaştı; bu da kadınların ve çocukların beslenmesini ve bağışıklıklarını tehlikeye atıyor, akut yetersiz beslenmenin artmasına neden oluyor” denildi.

YÜZDE 3’Ü TEHLİKELİ ŞEKİLDE ZAYIFLADI

Gazze Beslenme Savunmasızlığı ve Durum Analizi’ne göre haftalardır yardımın tamamen kesildiği Gazze’nin kuzeyinde durumun aşırı boyutlara ulaştığı, buradaki çocukların yüzde 15.6’sının (yani 2 yaşın altındaki her 6 çocuktan birinin) akut yetersiz beslendiği ortaya konuldu. Yetersiz beslenen çocuklardan yüzde 3’ünün tehlikeli şekilde zayıfladığına dikkat çeken rapor, bu çocukların acil tedavi almaması durumunda tıbbi komplikasyon ve ölüm açısından en yüksek riskle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Analiz raporun Ocak ayında yapıldığı ifade edilerek bulgular şu şöyle ifade edildi;

“2 yaşın altındaki çocukların yüzde 90’ı, hamile ve emziren kadınların ise yüzde 95’i ciddi gıda yoksulluğuyla karşı karşıya; yani önceki gün iki veya daha az besin grubunu tüketmişler ve erişebildikleri gıdanın besin değeri en düşük seviyede.

Hanelerin yüzde 95’i yemek ve porsiyon boyutlarını sınırlıyor; yüzde 64’ü günde yalnızca bir öğün yiyor.

Hanelerin yüzde 95’inden fazlası, küçük çocukların yiyecek bulabilmesini sağlamak için yetişkinlerin aldığı yiyecek miktarını kısıtladıklarını söyledi.”

sonbasin.com / DHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş