Ukrayna’da bombardıman altındaki Mıkolayiv’de sanat etkinlikleri sığınakta sürüyor

Rusya’nın hava saldırıları düzenlemeye devam ettiği Ukrayna’nın Mıkolayiv kentinde kültür sanat etkinlikleri sığınakta yapılıyor.

Ukrayna’da bombardıman altındaki Mıkolayiv’de sanat etkinlikleri sığınakta sürüyor
Yayınlama: 09.11.2022
A+
A-

MIKOLAYIV (AA) – Ukrayna’nın Karadeniz’deki önemli liman kentlerinden Mıkolayiv’de sanatçılar, savaş yüzünden stres altında yaşayan halka konser ve tiyatro gösterilerini sığınakta sunmaya devam ediyor.

Kentte faaliyet gösteren Mıkolayov Akademik Sanat Dram Tiyatrosu’nun sanatçıları, savaşın neden olduğu zorlukları unutturmak için halka adeta “sanat terapisi” uyguluyor.

Kentin merkezinde bulunan ve bir hava saldırısı sırasında hasar gören tiyatroda daha önce sığınak olarak kullanılan alan, son dönemlerde sanat merkezine dönüştürüldü.

Tiyatronun Genel Sanat Yönetmeni Artem Svystun, AA muhabirine, ekibiyle Mıkolayiv’de yaşayanlara savaşın getirdiği zorlukları unutturmaya çalıştıklarını söyledi.

Tiyatro binasının 1881’de inşa edildiği kaydeden Svystun, savaşın başladığı 24 Şubat’a kadar tiyatronun Rus Dram Tiyatrosu adını taşıdığını ama sonra isminin Mıkolayov Akademik Sanat Dram Tiyatrosu olarak değiştirildiğini belirtti.

Kente yönelik yoğun hava saldırıları düzenlendiği için ağustos sonundan beri sanat etkinliklerini binadaki sığınakta sürdürdüklerini aktaran Svystun, “Kentte sanat hayatı devam ediyor.” dedi.

Sığınağa az sayıda kişinin yerleştiğini dile getiren Svystun, “Konser ve tiyatro oyunu izlemeye gelen 30 ila 40 kişi, 1,5-2 saat de olsa saldırı korkusundan kurtuluyor. Kimi ağlıyor kimi gülüyor, belirli duyguları alıyorlar. Buna sanat terapisi de denilebilir.” diye konuştu.

Sığınakta “Ukrayna’nın Zaferi” konulu bir konser programı düzenleyen sanatçılar da kısa süre bile olsa halka mutlu anlar yaşatmak için çaba sarf etmeyi sürdürdüklerini belirtti.

“İzleyicilerimize çok yakınız”

Tiyatronun Drama Bölümü Başkanı Marina Vasilyeva, Mıkolayiv sakinleri ile pozitif duyguları paylaşmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Kocası ve oğlunun Ukrayna ordusunda görev yaptığını aktaran Vasilyeva, sanatçı olarak burada kendilerini halkın mutlu olmasına adamaya çalıştıklarını dile getirdi.

Vasilyeva, “Sığınaktaki sahnede çalışmaktan mutluyuz. İzleyicilerimize çok yakınız, insanlar bizi destekliyor, hatta sorunlarını bize anlatıyorlar.” dedi.

Tiyatronun 34 yaşındaki erkek oyuncusu Sergey Gololobov, Rus saldırılarında evinin hasar gördüğünü, saldırıda annesinin yaralandığını, büyükannesinin saldırı stresi yüzünden vefat ettiğini ama tüm zorlukları unutmaya çalışarak halka hizmet vermeye hazır olduğunu ifade etti.

Tiyatroda 26 yıldır görev yapan Elena Koshevaya da şunları kaydetti:

“İzleyicinin gözlerinin içine bakmak benim için zor, çok acıları var, burada bizimle beraber yaşıyorlar. Yarın ne olacağını bilmiyorlar, ben de aynı durumdayım. Onlara her şeyin iyi olacağına dair umut vermeye çalışıyoruz. Biz bir aileyiz ve birlikte nefes alıyoruz, hayatın devam etmesini istiyoruz.”

24 yaşındaki oyuncu Olga Storozhuk da “Savaşta bile hayat her alanda devam ediyor. İnsan her şeye alışıyor.” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Davit Kachkachishvili

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş