Tıp bayramı ne zaman? 2023 Tıp Bayramı hangi gün?

Tıp Bayramı, her sene Mart’ta kutlanır ve Tıp çalışanlarının ödüllendirildiği anma ve kutlama günüdür. İlk Tıp Bayramı İşgal altında yapılan ilk kutlama gelenekleşmiştir. Peki, Tıp bayramı ne zaman? 2023 Tıp Bayramı hangi gün?

Tıp bayramı ne zaman? 2023 Tıp Bayramı hangi gün?
Yayınlama: 13.03.2023
A+
A-

Tıp Bayramı, sağlığımız için gece gündüz çalışan tüm tıp emekçilerine kutlu olsun. Her sene Mart’ta kutlanan Tıp Bayramı, Türkiye’de ilk olarak 1919 yılında ve İstanbul’un işgal altında olduğu bir zamanda yapılmıştır.Tıp bayramı ne zaman? 2023 Tıp Bayramı hangi gün?

TIP BAYRAMI NE ZAMAN?

Tıp Bayramı, her Mart ayının 14’ünde kutlanan, Türkiye’de tıp alanından çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür.

TIP BAYRAMI’NIN ORTAYA ÇIKIŞI

14 Mart 1827’de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı’daki Tulumbacıbaşı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, “Tıp Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart’ında işgal altındaki İstanbul’da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.

Tıp bayramı ne zaman? 2023 Tıp Bayramı hangi gün?

1929-1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa’daki Yıldırım Darüşşifası’nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu.

GÜNÜMÜZDE TIP BAYRAMI

1976’dan beri sadece 14 Mart günü değil, 14 Mart’ı içine alan hafta boyunca kutlama yapılmakta ve bu hafta Tıp Haftası olarak kabul edilmektedir.

Dünyada benzer kutlamalar, farklı tarihlerde yapılmaktadır. Örneğin ABD’de ameliyatlarda genel anestezinin ilk defa kullanıldığı 30 Mart 1842 tarihinin yıldönümü; Hindistan’da ünlü doktor Bidhan Chandra Roy’un doğum (ve aynı zamanda ölüm) yıldönümü olan 1 Temmuz günü “Doktorlar Günü” olarak kutlanır.

sonbasin.com / haberler.com

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş