’Sivrihisar Sarkası’ dünyaca ünlü moda tasarımcılarının gözdesi oldu

SİVRİHİSAR’IN YÖRESEL KIYAFETİ SARKA, NTV EKRANLARINDA İZLEYİCİ İLE BULUŞACAK. KREATİF, CESUR VE VİZYONER KİŞİLİĞİ İLE ANADOLU KÜLTÜRÜNÜ DÜNYA MODASINA TAŞIMAYI BAŞARAN, TÜRK MODA TARİHİNİN ÖNCÜLERİNDEN DİLEK HANİF, “HALKIN SANATI” İSİMLİ PROGRAMDA SİVRİHİSAR SARKASINI ANLATACAK.

’Sivrihisar Sarkası’ dünyaca ünlü moda tasarımcılarının gözdesi oldu
Yayınlama: 23.01.2023
A+
A-

Sivrihisar’a özgü unutulmaya yüz tutmuş değerlerin gelecek nesillere aktarım çalışmalarını sürdüren Sivrihisar Belediyesi tarafından coğrafi işareti alınan ’Sivrihisar Sarkası’, dünyaca ünlü moda tasarımcılarının gözdesi oldu.

Sivrihisar’ın yöresel kıyafeti sarka, NTV ekranlarında izleyici ile buluşacak. Anadolu kültürünü dünya modasına taşımayı başaran Türk moda tarihinin öncülerinden Dilek Hanif, “Halkın Sanatı” isimli programda Sivrihisar Sarkasını anlatacak. Osmanlı ve Türk motiflerine tasarımlarında sık sık yer veren, Haute Couture defileleri ile adını moda dünyasında sıkça duyuran Dilek Hanif, sunuculuğunu yaptığı “Halkın Sanatı” isimli programda, işçiliği ve kullanılan tekniği ile dikkat çeken Sivrihisar Sarkasını ele aldı. Sivrihisar’da sarka ile ilgilenen ve sarka yapımını meslek edinen kişiler ile röportaj yapan Hanif, sarkanın elde işlenen ve elde dikilen bir kıyafet olmasına oldukça şaşırdı.

“Sivrihisar’da her kız gelin olurken sarkası ile gelin olur”

Sivrihisar Sarkasının, yöresel geleneğin vazgeçilmez bir parçası olduğuna dikkat çeken Sivrihisar sakini Reyhan Oygur “Sivrihisar’da her kız gelin olurken sarkası ile gelin olur. Sarka düğünü yapılacak genç kızlarımızın çeyizinde muhakkak bulunur. Kızlarımız giydikleri yöresel kıyafetleri ile evli-bekâr olarak ayırt edilir. Yeni gelin ya da daha önceden evlenmiş olanlar sarka ile uzun entari dediğimiz yöresel kıyafeti giyerler. Bekârlar ise sarka altına şalvar giyerler. Özellikle bu gelenek kına gecelerinde hâlâ sürdürülüyor” dedi.

“Sarkaların orijinali hakiki gümüşten yapılır”

Sivrihisar Sarkasını dikmeyi babasından öğrenen 80 yıllık sarka ustası Kamil Yılmaz Baykal, ilerlemiş yaşına rağmen geleneksel kına gecesi giysisi üretmeye devam ediyor. Baykal “Sarkaların orijinali hakiki gümüşten yapılır. Sarka elde işlenen bir kıyafet olduğu için yapımı oldukça uzun sürüyor. Sarka bizler için aynı milli kıyafet gibi düğünlerimizin vazgeçilmez bir parçası” şeklinde konuştu.

“Sivrihisar’a özgü değerlerimizin 9’unu coğrafi işaret alarak tescillemiş olduk”

Sivrihisar’ın yöresel değerlerine önem veren Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü “Bugüne kadar aralarında Sivrihisar Sarkasının da olduğu Sivrihisar’a özgü değerlerimizin 9’unu coğrafi işaret alarak tescillemiş olduk. Bizler, unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi gelecek nesillere aktarmak için elimizden geleni yapıyoruz. Yerel kültürümüze dair değerlerimizi coğrafi işaret ile tescilleme çalışmalarımız devam edecektir” dedi.

’Sivrihisar Sarkası’ dünyaca ünlü moda tasarımcılarının gözdesi oldu
’Sivrihisar Sarkası’ dünyaca ünlü moda tasarımcılarının gözdesi oldu
sonbasin.com / İHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş