Putin, Rusya’nın Yeni START’taki katılımının askıya alındığını açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya’nın, ABD ile yapılan ve kıtalar arası nükleer balistik füze kabiliyetlerini dizginlemeyi amaçlayan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşması’nın (START) katılımını askıya aldıklarını söyledi.

Putin, Rusya’nın Yeni START’taki katılımının askıya alındığını açıkladı
Yayınlama: 21.02.2023
A+
A-

MOSKOVA (AA) – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, parlamento ve kabine üyelerinin yanı sıra üst düzey bürokratların da katıldığı ve yaklaşık 2 saat süren Federal Meclis konuşmasında gündemdeki konuları değerlendirdi.

Rusya’nın “adım adım” ve dikkatli bir şekilde Ukrayna’daki görevlerini yerine getireceğini vurgulayan Putin, “Bugünün mesajını, tüm dünyada geri dönüşü olmayan bir değişimin yaşandığı, insanların geleceğini belirleyen en önemli tarihi olayların yaşandığı bir zamanda iletmekteyim.” diye konuştu.

Savaşı Batı’nın başlattığını vurgulayan Putin, “Biz savaşı durdurmak için güç kullandık ve kullanıyoruz. Evimizi ve insanlarımızın canlarını koruyoruz, Batı’nın istediğiyse sınırsız hakimiyete sahip olmak.” dedi.

NATO’nun Rusya’yı çevrelemek istediğine dikkati çeken Putin, sadece Rusya sınırlarında değil, ABD’nin tüm dünyada yüzlerce askeri üssü olduğunu hatırlattı.

ABD askerlerinin eylemleri sonucunda dünyada bir milyon insanın öldüğünü ve 30 milyondan fazlasının da mülteci durumuna düştüğünü kaydeden Putin, “Bunu dünyada kimse unutmayacak.” dedi.

ABD ve NATO, hedeflerinin Rusya’nın stratejik yenilgisi olduğunu açıkça söylediğini bildiren Putin, “Karada konuşlanmış yeni stratejik füze sistemlerinin muharebeye hazır duruma geçmesi konusunda geçen hafta kararname imzaladım.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Yeni START’taki katılımına yönelik de bir karar aldıklarına işaret ederek “Bugün Rusya’nın Yeni START’taki katılımını askıya aldığını söylemem gerekiyor. Antlaşmadan çıkmıyoruz sadece katılımımızı askıya alıyoruz.” dedi.

“Nükleer testlere hazırız”

Putin, Batılı ülkelerin Ukrayna’nın silahlandırılması için 150 milyar dolardan fazla harcama yaptığını vurgulayarak “Kıyaslamak gerekirse Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) verilerine göre G7 ülkeleri 2020 ve 2021’de dünyanın en yoksul ülkelerini desteklemek için 60 milyar dolar ayırmıştı.” diye konuştu.

Ukrayna yönetiminin, ulusal çıkarları yerine üçüncü ülkelerin çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini anlatan Putin, “Ukrayna’ya ne kadar uzun menzilli silah sevk edilirse tehdidi sınırlarımızdan o kadar uzaklaştıracağız. Batı, Ukrayna’yı hem bir poligon hem de Rusya’ya karşı bir koçbaşı olarak kullanıyor. 1930’larda da şimdi de planlar hep aynı, Doğu’ya doğru doğrudan saldırganlık. Avrupa’da yabancı ellerle bir savaş çıkartmak ve rakipleri bertaraf etmek.” değerlendirmesinde bulundu.

Washington’daki bazı politikacıların, ABD’nin yeni tür nükleer silahların test edilmesi olasılığını şimdiden düşündüklerine işaret eden Putin, “Bu durumda, Rusya Savunma Bakanlığı ve Rosatom, Rus nükleer silahlarını test etmeye hazır olmalıdırlar. Elbette bunu ilk yapan biz olmayacağız ancak ABD testler yaparsa, biz de yaparız. Hiç kimse küresel stratejik eşitliğin yok edilebileceği gibi tehlikeli bir yanılsamaya kapılmamalıdır.” dedi.

Ekonomide “Rusya dirençli” vurgusu

Rus ekonomisinin, Batılı ülkelerin sandığından daha dirençli çıktığını vurgulayan Putin, “Ekonomik istikrarın korunmasını sağladık, vatandaşları ve işlerini koruduk. Piyasada arz sorunları yaşanmasına engel olduk ve mali sisteme destek verdik.” ifadelerini kullandı.

Putin, Batılı “hümanist” yetkililerin, Rusya vatandaşlarının yaptırımlar nedeniyle acı çekmesini istediğini belirterek “Yaptırımları uygulayanlar aslında kendilerini cezalandırıyor. Fiyat artışlarına, iş kayıplarına ve enerji krizine neden oldular ve kendi vatandaşlarına bunun suçlusu olarak Rusya’ya işaret ediyorlar.” dedi.

Başta lojistik olmak üzere Rus ekonomisinin yeni bir döneme girdiğinin altını çizen Putin, “Artık Rusya için mesele (yeni koşullara) uyum sağlamak değil, ekonomiyi yeni sınırlara taşımaktır. Kurumlar arasındaki sınırlamaları ve anlaşmazlıkları bir kenara bırakarak devlet içerisinde etkin ekonomik ve lojistik bağlar kurmalıyız.” diye konuştu.

Rus iş dünyasına “paranızı Rusya’da tutun” çağrısı

Konuşmasında, Batılı ülkelerde varlıklarına el koyulan Rus iş insanlarıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Putin, “Sıradan vatandaşlar, yabancı bankalarda sermayesini, yurt dışındaki yatlarını, saraylarını kaybedenlere acımıyor.” dedi.

Rus iş insanlarının Batı’dan “para dilenmemesi” gerektiğinin altını çizen Putin, “Ellerinizi açıp para dilenmenin hiçbir anlamı yok. Onun yerine Rusya’da yeni projeler başlatın, para kazanın, Rusya’ya yatırım yapın. Ancak bu şekilde gelecek nesillerin minnettarlığını kazanırsınız.” ifadelerini kullandı.

Putin, Batı’nın güvenli bir liman, sermaye için sığınma yeri olduğuna yönelik algının da son dönemde yaşananlarla sahte olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

Ülkede 2024’te düzenlenecek başkanlık seçimleri dahil, gelecek seçimlere de değinen Putin, yerel ve bölgesel yönetimlerin seçimleri ile devlet başkanlığı seçimlerinin bütün demokratik prosedürlere ve yasalara uygun olarak yapılacağını ifade etti.

Rusya ile Batı arasındaki kültür savaşı

Batı’nın “Rusya’yı savaş alanında yenmenin mümkün olmadığını” anladığı için enformasyon saldırısı yaptığını ve sürekli yalan söylediğini belirten Putin, Rus kültürüne saldırılarda bulunduklarını kaydetti.

Geleneksel aile değerlerine yönelik Batılı ülkelerde yaşanan gelişmelere tepki gösteren Putin, “Kendi insanlarına yaptıklarına bakın, aileyi, kültürel ve ulusal kimliği yok ediyorlar. Pedofili dahil çocuk istismarı hayatlarının normali haline geliyor ve papazlar aynı cinsiyetten evlilikleri kutsamak zorunda kalıyor.” dedi.

Yetişkin insanların hayat tarzlarına karışmayı kimsenin planlamadığını belirterek “Ancak dünya dinlerinin kutsal kitaplarına bakın. Ailenin bir erkek ve bir kadının birliği olduğu da dahil olmak üzere her şeyi yazıyorlar ancak bu kutsal metinler bile artık sorgulanıyor.” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Emre Gürkan Abay, Ali Cura

sonbasin.com / AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş