OCHA: Gazze’ye 24 yardım misyonundan sadece 11’ine izin verildi

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA), Gazze’ye Mart’ın ilk iki haftası boyunca 24 insani yardım misyonu planlandığını ancak İsrail’in bu yardımların sadece 11’inin girişine izin verdiğini duyurdu.

OCHA: Gazze’ye 24 yardım misyonundan sadece 11’ine izin verildi
Yayınlama: 21.03.2024
A+
A-

BM’den yapılan açıklamada, “BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) son güncellemesinde, Mart ayının ilk iki haftasında 24 görevden sadece 11’inin İsrail makamları tarafından ‘kolaylaştırıldığını’ söyledi. Geri kalanlar ya reddedildi ya da ertelendi. OCHA, 5 konvoyun girişinin reddedildiğini ve 8’inin ertelendiğini kaydetti” denildi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrailli yetkililere yardımların geçişi için çağrıda bulunmuştu. Açıklamada, “Çarşamba günü bu çağrıları yineleyen BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrailli yetkilileri ‘Gazze’de insani yardım malzemelerine tam ve sınırsız erişim sağlamaya ve uluslararası toplumu insani yardım çabalarımıza tam destek vermeye’ çağırdı” ifadeleri kullanıldı.

OCHA: Gazze’ye 24 yardım misyonundan sadece 11’ine izin verildi

BORRELL ÇAĞRI YAPTI, İSRAİL TEPKİ GÖSTERDİ

Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Gazze’de açlığın bir silah olarak kullanıldığını belirterek, Gazze’ye yardım için tüm yolların açılmasını ve İsrail’in yardımların geçişine izin vermesi gerektiğini söylemişti. Borrell, “Gazze’de artık kıtlığın eşiğinde değiliz, binlerce insanı etkileyen bir kıtlık durumundayız” ifadelerini kullanmıştı.

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Gazze’nin hava, kara ve denizden yardımlara ‘açık’ olduğunu belirterek, Borrell’e, “AB Dışişleri Bakanı Josep Borrell’in İsrail’e saldırmayı bırakmasının zamanı geldi” demişti. Katz, açıklamasında, “İsrail, yardım etmek isteyen herkesin Gazze’ye kara, hava ve deniz yoluyla kapsamlı insani yardım ulaştırmasına izin veriyor. Hamas’ın yardım konvoylarını şiddet kullanarak engellemesine ve UNRWA’nın onlarla işbirliği yapmasına rağmen biz ısrar ediyoruz. AB Dışişleri Bakanı Josep Borrell’in İsrail’e saldırmayı bırakmasının ve Hamas’ın suçlarına karşı meşru müdafaa hakkımızı tanımasının zamanı gelmiştir” ifadelerini kullanmıştı.

sonbasin.com / DHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş