Norveç Başbakanı: Filistin’i bağımsız bir devlet olarak tanıyoruz

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store bugün Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide ile yaptığı açıklamada Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararına dayanarak Filistin’i bağımsız bir devlet olarak tanıdıklarını duyurdu. Bunun üzerine İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, İsrail’in İrlanda ve Norveç’teki büyükelçilerini ‘derhal’ çağırma talimatı verdiğini duyurdu.

Norveç Başbakanı: Filistin’i bağımsız bir devlet olarak tanıyoruz
Yayınlama: 22.05.2024
A+
A-

 

Norveç Başbakanı Store ve Dışişleri Bakanı Eide, bugün basın toplantısı düzenleyerek Filistin’i bağımsız bir devlet olarak tanıma kararı aldıklarını açıkladı. Başbakan Store açıklamasında “Norveç Hükümeti, Norveç’in Filistin’i devlet olarak tanımasına karar verdi. On binlerce kişinin öldüğü ve yaralandığı bir savaşın ortasında hem İsraillilere hem de Filistinlilere siyasi çözüm sunan tek alternatifi yaşatmalıyız: Yan yana, barış ve güvenlik içinde yaşayan iki devlet” ifadelerini kullandı.

“FİLİSTİN DEVLETİ ORTA DOĞU’DA BARIŞIN SAĞLANMASININ ÖN ŞARTIDIR”

Norveç Başbakanı Store sözlerine şöyle devam etti;

“Filistin halkının temel ve bağımsız bir kendi kaderini tayin hakkı vardır. Hem İsraillilerin hem de Filistinlilerin kendi devletlerinde barış içinde yaşama hakları vardır. İki devletli çözüm olmadan Orta Doğu’da barış olmayacak. Filistin devleti olmadan iki devletli çözüm olamaz. Başka bir deyişle Filistin devleti Orta Doğu’da barışın sağlanmasının ön şartıdır.”

‘DİĞER ÜLKELERE DE GÜÇLÜ BİR MESAJDIR”

“Filistin’in tanınması, bu uzun ve acımasız çatışmada zemin kaybeden ılımlı güçleri desteklemenin bir yoludur. Aynı zamanda diğer ülkelere Norveç ve diğer bazı Avrupa ülkelerini örnek almaları ve Filistin devletini tanımaları yönünde güçlü bir mesaj gönderiyor.”

Norveç hükümeti basın toplantısına ilişkin açıklamada “BM Genel Kurulu geçtiğimiz günlerde, 143 ülkenin ezici çoğunluğunun lehte oy kullandığı, Filistin’in Birleşmiş Milletler üyeliğine tam olarak hak kazandığını belirten bir kararı kabul etti” ifadeleri yer aldı.

“TOPRAK SINIRI 1967 ÖNCESİ SINIRLARA DAYANMALIDIR”

Basın açıklamasında ayrıca “Filistin devleti ile İsrail devleti arasındaki toprak sınırı, Kudüs’ün her iki devletin başkenti olduğu ve toprak takaslarının kullanımı da dahil olmak üzere sınırlar üzerinde nihai bir anlaşmaya halel getirmeksizin 1967 öncesi sınırlara dayanmalıdır” denildi.

Norveç Dışişleri Bakanlığı kararı “Norveç, uluslararası hukuka ve ilgili BMGK kararlarına uygun olarak Filistin’i bir devlet olarak tanıyor. Bu, Norveç’in Filistin’i, bunun gerektirdiği hak ve görevlere sahip bağımsız bir devlet olarak göreceği anlamına geliyor” ifadeleriyle sosyal medyadan duyurdu.

İRLANDA VE NORVEÇ’E AÇIK VE NET BİR MESAJ

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz ise sosyal medyadan bir açıklama paylaşarak “İsrail’in İrlanda ve Norveç’teki büyükelçilerinin, bu ülkelerin Filistin devletini tanıma kararları ışığında istişarelerde bulunmak üzere derhal geri çağrılması talimatını verdim. İrlanda ve Norveç’e açık ve net bir mesaj gönderiyorum: İsrail, egemenliğini baltalayanlar ve güvenliğini tehlikeye atanlar karşısında sessiz kalmayacaktır” dedi.

sonbasin.com / DHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş