Midyat’ta farklı dinlerin mensupları bayramlaştı

Mardin’in Midyat ilçesinde Müslüman, Süryani, Ezidi din adamları ve vatandaşların katılımıyla bayramlaşma töreni düzenlendi. Kaymakam Ömer Faruk Özdemir, “Farklı dinlerin, farklı dillerin bir arada yaşadığı, farklı medeniyetlerin aynı coğrafyayı paylaştıkları bir şehirdeyiz. O yüzden Midyat’ta bayramlar çok kıymetli, çok değerli. Bizler Süryani kardeşlerimizin, Ezidi kardeşlerimizin bayramlarına katılıyoruz, onlar da bizim bugün olduğu gibi bayramlarımıza katılıyorlar” dedi.

Midyat’ta farklı dinlerin mensupları bayramlaştı
Yayınlama: 11.04.2024
A+
A-

Ramazan Bayramı nedeniyle Midyat Kaymakamlığı ve Midyat Belediyesi tarafından belediye sosyal tesislerinde resmi bayramlaşma töreni düzenlendi. Törende protokol üyelerinin yanı sıra Süryani ve Yezidi cemaatleri ile Müslümanlar bir araya gelerek bayramlaştı. Törene Kaymakam Ömer Faruk Özdemir, Garnizon Komutan Vekili Yarbay Yusuf Taşkıran, Belediye Başkanı Veysi Şahin, İlçe Müftüsü Ergün Bulunmaz, İlçe Emniyet Müdürü Orhan Koç, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Kalender Savaş Ünal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdurrahim Demir, Meslek Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Abdurrahim Kaplan, Turabdin ve Mor Gabriel Manastırı Süryani Metropoliti Samuel Aktaş, AK Parti İlçe Başkanı Atilla Yarış, Yezidi inancı temsilcileri, daire müdürleri, iş insanları, kanaat önderleri, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve muhtarlar ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Midyat’ta farklı dinlerin mensupları bayramlaştı

‘MİDYAT’TA BAYRAMLAR ÇOK KIYMETLİ, ÇOK DEĞERLİ’

Kaymakam Ömer Faruk Özdemir, ilçede farklı dinlere mensup vatandaşların birbirlerinin bayramlarını kutladıklarını söyleyerek, “Rahmetiyle, bereketiyle bir ramazan ayını daha bitirip bayrama ulaştık. Çok şükür kazasız belasız güzel bir bayram yapıyoruz. Bütün İslam dünyasının Ramazan Bayramı’nı tebrik ediyorum. Tabii Midyat çok özel bir yer. Farklı dinlerin, farklı dillerin bir arada yaşadığı, farklı medeniyetlerin aynı coğrafyayı paylaştıkları bir şehirdeyiz. O yüzden Midyat’ta bayramlar çok kıymetli, çok değerli. Bizler Süryani kardeşlerimizin, Ezidi kardeşlerimizin bayramlarına katılıyoruz, onlar da bizim bugün olduğu gibi bayramlarımıza katılıyorlar. Bu bütün dünyaya örnek olacak bir davranıştır.

Midyat’ta farklı dinlerin mensupları bayramlaştı

İnsan olarak birbirimizden çok farklı değiliz. İnsani değerlerimiz, insani bakış açımız, dostluğumuz, paylaşma duygumuz, her şeyimiz aynı aslında. İnşallah ümit ediyoruz ki, bu kardeşlik, bu dostluğun bütün dünyaya hâkim olmasını temenni ediyoruz. Tabii bu vesileyle Gazze’de, Doğu Türkistan’da, dünyanın bütün coğrafyalarında zulme maruz kalan mazlumların bayramları da en az bizim bayramlarımız kadar güzel olur. Ümit ediyoruz ki, onlara da Rabbim güzel bayramlar yaşatmayı nasip eder, bizlere de bunun için mücadele etmeyi nasip eder” dedi.

Midyat’ta farklı dinlerin mensupları bayramlaştı

‘YILDA 6 BAYRAM KUTLUYORUZ’

Süryani Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakos Ergün, farklı dinlere mensup insanların yaşadığı ilçede yılda 6 bayramın kutlandığını ifade ederek, “Dünyaya örnek bir bayramlaşmadır bu. Bu örneğin tüm dünyaya ve ülkemize hakim olmasını diliyorum. Gerçekten de Midyat dünya için bir örnek. Her üç dinin; şu anda Hristiyanlık, Müslümanlık ve Ezidiliğin yaşadığı nadide bir şehrimizdir. Ülkemizde belki eşi benzeri olmayan bir yerdir. Bundan dolayı Müslüman kardeşlerimiz bir aylık orucundan sonra; Allah hepsinin oruçlarını kabul etsin. Şu anda da bayramlaşmaya geldik. Bayramların Midyat’ımızda rengi başka oluyor.

Midyat’ta farklı dinlerin mensupları bayramlaştı

Çünkü dediğim gibi her üç dinin de merkezi olan Midyat’ımızda bayramları beraber kutladığımız için yılda altı tane bayram kutluyoruz. Neticede özelde bu bayram Müslüman kardeşlerimizindir ama hep beraber kutladığımız için hepimizin bayramı sayılır. Bundan dolayı herkesin bayramı kutlu olsun, mutlu olsun. Bu bayramlar huzura, insanlığa, sevgiye vesile olmasını diliyorum. Bu model de hem memleketimize, ülkemize dünyaya hâkim olmasını diliyorum” diye konuştu.

Midyat’ta farklı dinlerin mensupları bayramlaştı

sonbasin.com / DHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş