Meta geri adım atmıyor… Whatsapp’ı İngiltere’de tamamen yasaklayabilir!

İngiltere hükümeti Whatsapp’ın uçtan uça mesajlaşma özelliğinin zayıflatılması konusunda Meta!yı uyardı. Meta ise özellik için böyle bir adım atmayı kabul etmeyeceğini veya WhatsApp’ı İngiltere’de engellemeyi tercih edeceklerini belirtti.

Meta geri adım atmıyor… Whatsapp’ı İngiltere’de tamamen yasaklayabilir!
Yayınlama: 18.04.2023
A+
A-

İngiliz hükümeti Meta’dan kullanıcıların güvenliğini daha kolay sağlamak için uçtan uça mesajlaşma özelliğinin zayıflatılmasını istiyor. Hükümet bu platformlardan, kullanıcıları izlemelerini ve çocuk istismarı görüntülerinin ortadan kaldırılmasının talep edilebilmesini istiyor.

Bir hükümet yetkilisi, “Sağlam uçtan uca şifrelemeyi destekliyoruz ancak bu kamu güvenliği pahasına olamaz” dedi ve “Çevrimiçi Güvenlik Yasa Tasarısı hiçbir şekilde uçtan uca şifrelemenin yasaklanmasını öngörmüyor. Şifrelemeyi zayıflatmayacak.” diye ekledi.

Tasarının yasalaşması halinde mevcut koşullarda WhatsApp’ın İngiltere’de tamamen yasaklanması gündeme gelebilir.

Meta geri adım atmıyor... Whatsapp'ı İngiltere'de tamamen yasaklayabilir!

İNGİLTERE UÇTAN UÇA ŞİFRELEME YÖNTEMİNİ ZAYIFLATMAK İSTİYOR

Uçtan uca şifreleme, sohbetteki mesajları, gönderen ve alıcı dışında hiç kimsenin okuyamamasını sağlıyor.

Uygulamanın operatörü bile, sistemler arasında geçiş yapan mesajları çözemiyor.

Element CEO’su Matthew Hodgson, Oxen Privacy Tech yöneticisi Alex Linton, Signal Başkanı Meredith Whittaker, Threema CEO’su Martin Blatter, Viber CEO’su Ofir Eyal, Meta’nın WhatsApp Müdürü Will Cathcart, Wire teknik sorumlusu Alan Duric ise imzalayarak hükümete gönderdikleri açık mektupta “Şifrelemeyi zayıflatmak, mahremiyete zarar vermek ve insanların özel iletişimlerinin kitlesel olarak gözetlenmesini sağlamak ileriye doğru atılmış bir adım değil” diyor.

Mektupta bu uyarı sonrası şu ifadeler de yer alıyor:

“Uçtan uca şifrelenmiş ürün ve hizmetlerin küresel sağlayıcıları, ürün ve hizmetlerinin güvenliğini hükümetlere uyacak şekilde zayıflatamaz.

“Yasa tasarısı, kişisel mesajların rutin, genel ve ayrım gözetmeksizin gözetlenmesine kapı açıyor. Tasarı, İngiltere ve dünya genelinde mahremiyete tehdit oluşturuyor. Dünya genelinde benzer yasalar için zemin hazırlıyor.”

Meta geri adım atmıyor... Whatsapp'ı İngiltere'de tamamen yasaklayabilir!

META ÖZELLİĞİ ZAYIFLATMAKTANSA ENGELLEMEYİ TERCİH EDİYOR

Element CEO’su Matthew Hodgson, yasa tasarısı için “mahremiyetin olağanüstü ihlali, herkesin yatak odasına CCTV kamera koymaya eş” dedi.

BBC’ye konuşan Meta’nın WhatsApp Müdürü Will Cathcart da, şifreli mesajlaşmanın mahremiyetini zayıflatmaktansa İngiltere’de engellenmeyi tercih edeceklerini söyledi.

Threema’nın sözcüsü Julia Weiss da BBC’ye, uygulamanın güvenliğini herhangi bir şekilde zayıflatmanın söz konusu olmadığını söyledi.

Diğer şirketlerden de benzer açıklamalar geldi.

Lordlar Kamarası üyelerinden Clement-Jones ise tasarıda değişiklik yapılmasını desteklediğini söyledi, “Hükümetin bu konudaki niyetini bilmemiz gerekiyor” dedi.

sonbasin.com / haber7

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş