Mercedes’ten Rusya’da yeni hamle

Ekim 2022’nin sonunda Rusya’dan ayrılmaya karar veren Mercedes, Rus bayilerini yazılımından çıkardı.

Mercedes’ten Rusya’da yeni hamle
Yayınlama: 15.08.2023
A+
A-

Rusya’nın Ukrayna işgali sebebiyle uygulanan yaptırımlar çerçevesinde Rusya’dan ayrılmaya karar vererek Moskova bölgesindeki fabrikasını dev Rus oto bayisi Avtodom’a satan Alman Mercedes-Benz, Rus bayilerini otomobil bakım, yedek parça ve güncelleme imkanı sağlayan yazılımından tamamen çıkardı.

Oto bayilerin yaptığı açıklamalara atıfta bulunulan İzvestia gazetesi haberinde, bayilerin üreticinin çevrimiçi yazılım sistemlerinden bağlantısının kesildiği belirtilirken, çevrimiçi sistemlere erişimin olmaması nedeniyle bu marka otomobile sahip olan sürücüler için bakım ve onarım süresinin uzayacağı konusunda uyarıldı.

Gazetemru’da yer alan habere göre, daha önce Mercedes ile resmi olarak çalışan Rus oto bayilerinin halihazırda araçların tamir ve bakımını “birikmiş deneyim ve bilgi” temelinde gerçekleştirileceği de ifade edildi.

Mercedes-Benz AG’nin Rusya pazarından ayrılmasıyla bağlantılı olarak MB üretici tarafından Mercedes-Benz otomobilleri için kurulan diğer servis faaliyetlerinin kontrol edilmesi ve yürütülmesinin mümkün olmadığına dikkat çeken oto bayileri, yazılım sorunlarının sadece Mercedes arabalarını etkilemediğini, bayilerin çoğu yabancı otomobil markası için yazılımla ilgili sorunlar yaşadığını bildirdi.

Mercedes-Benz, Ekim 2022’nin sonunda Rusya’dan ayrıldığını açıklamıştı.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Başkanı Denis Manturov, Moskova bölgesindeki fabrikasını dev Rus oto bayisi Avtodom’a satan Alman Mercedes-Benz’in altı yıl içinde fabrikayı geri alma opsiyonunun olduğunu söyledi.

Rusya’daki Mercedes fabrikasının satış anlaşması hakkında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Manturov, “6 yıllık geri satın alma opsiyonları var. Bağımsız bir değerlendirme sonrası fabrikalarını piyasa fiyatından geri satın alma imkanına sahipler” diye konuştu.

Rus oto bayisi Avtodom, Alman otomotiv devi Mercedes-Benz’in Moskova bölgesindeki bir fabrikası, resmi distribütörlüğü ve leasing hizmeti veren yan kuruluşu da dahil olmak üzere Mercedes-Benz’in tüm Rus varlıklarını satın aldığını duyurmuştu.

Anlaşma uyarınca Avtodom, garanti ve garanti sonrası destek dahil olmak üzere Rusya’daki Mercedes-Benz otomobillerinin satış sonrası bakımını yapma hakkını aldı.

sonbasin.com / haber7

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş