LGS heyecanı başladı

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınava giren öğrenciler, sınıflarda ter döktü.

LGS heyecanı başladı
Yayınlama: 02.06.2024
A+
A-

ANKARA’DA LGS HEYECANI

Milli Eğitim Bakanlığı’nca 8’nci sınıf öğrencileri için düzenlenen sınavın ilk oturumu için öğrenciler, sabahın erken saatlerinden itibaren okullarda hazır bekledi. Çankaya ilçesindeki Gülen Muharrem Pakoğlu Ortaokulu’nda sınava giren öğrenciler, sınav saatinin yaklaşması ile üzerleri aranarak sınıflara alındı.

LGS heyecanı başladı

Okulun çevresinde, geniş güvenlik önlemi alındı. Öğrenciler, saat 09.30 başlayan ilk oturumda Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil sorularını cevaplamaya çalışırken, ailelerin okul bahçesine girişine izin verilmedi.

LGS heyecanı başladı

Okul çevresinde sınavın bitmesini bekleyen velilerin en az çocukları kadar heyecanlı oldukları gözlendi. Yurt genelinde 1 milyon 38 bin öğrencinin katıldığı sınavın ilk oturum, saat 10.45’te sona erecek. İkinci oturum ise 11.30’da başlayacak ve 12.50’de sona erecek. Öğrenciler, ikinci oturumda Matematik ve Fen Bilimleri sorularını cevaplayacak.

LGS heyecanı başladı

İZMİR’DE LGS SINAVI HEYECANI

MEB açıklamasına göre bu yıl toplamda 1 milyon 38 bin 192 öğrencinin başvurduğu Liselere Geçiş Sistemi, kapsamındaki merkezi sınav başladı. İzmir Konak Gazi Ortaokulu’nda heyecan dolu bekleyişin ardından öğrenciler, kimlik ve sınava giriş belgeleriyle merkezlere alındı. Okulun kapısına heyecanla gelen öğrencilere şeker ikram edildi. Sınavın ilk oturumu saat 09.30’da başladı.

Verilen süre içerisinde soruları yanıtlamaya çalışacak katılımcılara, sözel ve sayısal sorular iki oturum halinde yöneltilecek. Sınav sonrası LGS soruları ve cevapları üzerinden puan hesaplama işlemleri başlayacak. Sözel ve sayısal derslerden toplamda 90 soruya yanıt verecek adaylar, Türkçe, İnkılap Tarihi, Din Kültürü, Yabancı Dil, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden çoktan seçmeli sorularla karşılaşacak. 1 milyon 38 bin 192 öğrenci adayının yarışacağı sınav, 973 yurt içi sınav merkezinde 3 bin 891 okulda 62 bin 663 salonda yapılacak. Sınavın ikinci oturumu 11.30’da başlayacak.

‘BİR YIL BIKMADAN USANMADAN ÇALIŞTI’

Öğrencisini sınava getiren velilerden Süleyman Girçek, “Buraya eşimle geldik. Kızım sınava girdi. Çok hazırlandı. İnşallah kazanır. Doktor olmak istiyor. Sınav heyecanlı geçecek. Çok yoğun çalıştı. Ek dersler ve dershane ile destekledik. Yalnızca son iki gün ders çalıştırmadık” dedi.

Mehmet Ertuğrul Kaya da “Ben de oğlumu getirdim. Gerçekten heyecanlıyız. Çünkü bir yıl bıkmadan usanmadan çalıştı. İnşallah bunun karşılığını alırız. Sabah değil ama akşam heyecanlıydı. Uyuyamadı. Ona önemli olmadığını söyledik. Nitelikli okullara giren öğrenciler daha sonra nitelikli üniversitelere giriyor. Oradan mezun olanlar da dünya vatandaşı oluyor. Türkiye’de ya da dünyanın çeşitli ülkelerinde rahat bir şekilde çalışabiliyor” ifadelerini kullandı.

LGS’YE GİREN RANA KİMLİĞİNİ UNUTTU, AĞABEYİ KOŞARAK YETİŞTİRDİ

Zonguldak’ta Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı için geldiği okulda kimliği olmadığını fark eden Meryem Rana İpek(14), ailesinden yardım istedi. Sınavın başlamasına 10 dakika kala ağabeyi Mustafa İpek, trafik yoğunluğundan dolayı koşarak kimliğini kardeşine yetiştirdi.

LGS heyecanı başladı

Kentte, LGS için polis ekipleri güvenlik önlemi alırken, İl Nüfus Müdürlüğü de kimliği olmayanlar için mesaisini sürdürdü. Sınava girecek çocuklar ise aileleriyle okullara gitti. Zonguldak Fen Lisesi’nde sınava giren Meryem Rana İpek, kapıdaki kimlik kontrolünde kimliğini getirmediğini fark etti ve ailesinden yardım istedi.

Babası, aracıyla eve giderek kızının kimliğini okul bölgesine getirdi ancak trafiği yüzünden okula gelemedi. Bu noktada ağabey Mustafa İpek, koşarak sıkışan trafikte bekleyen babasından kimliği aldı ve kardeşi Meryem Rana’ya ulaştırdı. Ağabeyinden kimliği alan Rana, koşarak okula gitti.

LGS heyecanı başladı

Kardeşinin kimliğini evde unuttuğunu anlatan Mustafa İpek (24), “Ben yetiştirdim daha doğrusu babamla arabayla gidip aldı. Babam trafik yoğunluğundan buraya girmedi ben koşarak getirdim. Bilmiyorum kaç dakika kala alıyorlar ama heyecanlanmıştı. Ağlamadı, biz de heyecanlandık” dedi.

Ali Sencer ARSLAN/ZONGULDAK,(DHA)

sonbasin.com / DHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş