KPSS soruları sızdırıldı iddiası! Süreç nasıl işleyecek?

KPSS’de sızıntı iddialarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayınlanan kararla ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı. Peki bundan sonra süreç nasıl olacak? Bu hafta sonu sınavlar gerçekleştirilecek mi? CNN Türk muhabiri Ahmet Türkeş son gelişmeleri aktardı.

KPSS soruları sızdırıldı iddiası! Süreç nasıl işleyecek?
Yayınlama: 03.08.2022
A+
A-

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 31 Temmuz Pazar günü düzenlenen Kamu Personel Seçme Sınavı’nda (KPSS) 30’un üzerinde sorunun deneme testlerinde çıkan sorularla benzer olduğu ve sızdırıldığı iddiası tepkilere neden oldu. Sınava katılan bazı adaylar, sosyal medya paylaşımlarında KPSS’deki sorular ile Yediiklim Yayınları’nın deneme testlerindeki soruların birebir benzer olduğunu kaydetti.

ŞİKAYET YAĞMURU

KPSS sorularının sızdırıldığı iddiasıyla ilgili eğitim sendikaları hukuki adımları atacaklarını açıklarken siyasi parti liderleri de konunun takipçisi olacakları yönünde paylaşımlar yaptılar. Birçok aday da CİMER’e başvurarak şikâyetlerini dile getirdi ve sınavın iptal olmasını talep etti.

ÖSYM’DEN AÇIKLAMA

İddiaların asılsız olduğunu kaydeden ÖSYM, dün şu açıklamayı yaptı: “Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DDK’YA KPSS TALİMATI VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KPSS 2022 ile ilgili çıkan iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kurulu’nu görevlendirdiğini açıklamış ve “Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır. Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz.” ifadelerini kullanmıştı.

DDK’DAN AÇIKLAMA

Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı da, sosyal medya hesabından iddialar üzerine açıklama yaptı.

Arıncı açıklamasında “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla KPSS ile ilgili iddialar konusunda Devlet Denetleme Kurulu tarafından çalışmalara başlanmıştır.” ifadelerine yer verdi.

ÖSYM BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI

İddiaların ardından Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayınlanan kararla ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan atama kararına göre; ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, görevden alındı. Kararın, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’nci maddesi gereğince verildiği belirtildi.

BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ NASIL OLACAK?

CNN Türk muhabiri Ahmet Melik Türkeş de konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkeş’in değerlendirmeleri şöyle; Önümüzdeki süreçte konuşacağımız bazı önemli hususlar var. Bunlardan biri şu. Devlet Denetleme Kurulunca incelemeler gerçekleştirilecek. İvedilikle bir karar alınacak. Peki bu süreç nasıl işleyecek? Öncelikle ekipler oluşturulacak. Çalışmaların bugün başlaması bekleniyor. İlgili tüm mecralar konuyla ilgili mercek altına alınacak. Bir ekip ÖSYM’ye gidecek. Diğer ekip ise söz konusu yayınevine gidecek, orayı mercek altına alacak ve çalışmalar yapacak.

DENETİMLER NASIL GERÇEKLEŞTİRİLECEK?

Öncelikle soru veritabanı incelenecek. Soruları hazırlayan kişiler incelenecek. Bu kişilerin nasıl seçildiği, kimlerin hangi yetkilere sahip olduğu sorulara cevap aranacak ve söz konusu yayınevinin ÖSYM’den bir ihale alıp almadığına da bakılacak. ÖSYM’de çalışan soru hazırlama komisyonunda bu yayınevinden birilerinin olup olmadığı kontrol edilecek. Bu sürecin çok da uzun sürmesi beklenmiyor.

BU HAFTA SONU ÖSYM SINAVI OLACAK MI?

Önemli olan bir diğer konu da şu. KPSS tek bir sınavdan oluşmuyor. Farklı tarihlerde farklı oturumlar gerçekleştiriliyor. Önümüzde aslında 2 sınav daha var. Bunlardan biri KPSS Alan; yani kariyer mesleklerine hazırlanan öğrencilerin girdiği. Diğeri ise öğretmenlerin girdiği Öğretmen Alan Sınavı. Bunların ilki 6-7 Ağustos tarihlerinde önümüzdeki hafta sonu. Diğeri de bir sonra ki hafta 14 Ağustos pazar günü gerçekleştirilecek.

Gündemdeki soru şu. Bu hafta sonu ÖSYM sınavı olacak mı? Çünkü ÖSYM gelen süreçte denetimle birlikte gelen süreçte gerçekleştirilen ÖSYM sınavıyla ilgili bir karar verilecek ama önümüzdeki KPSS sınavlarıyla ilgili bir adım atılacak mı? Bu da merak ediliyor. Sınavlar ertelenir mi, iptal edilir mi, yoksa aynı şekilde planlandığı takvimde gerçekleştirilecek mi? Aslında belki en önemli sorulardan biri bu. Bu soruya yanıt arayacağız. Tüm gün boyunca da siyasetin gündeminde de bu konu olması bekleniyor.

YAYINEVİNDEKİ SON DURUM

CNN Türk muhabiri Arda Erdoğan da DDK’nın yayınevi önünden son gelişmeleri aktardı. Erdoğan’ın değerlendirmeleri şöyle; ÖSYM tarafından gelen bir ekip bugün yayınevini ziyaret etti. Bizler de o iddiaların odağındaki yayınevindeydik. ÖSYM’den gelen bir ekibin yayınevi yetkilileriyle görüştüğüne ve yayınevinden çıkarken ellerinden hard disk ile birlikte elektronik ortamda söz konusu o iddialara konu olan soruların veri tabanındaki diğer bilgilerin teslimatının alındığına şahitlik ettik.

Burada bulunduğumuz süre içerisinde yayınevinin yetkilileriyle de görüşme, konuşma fırsatımız oldu. Yayınevi yetkilileri iddiaların odağındaki soru sayısının 20 kadar olmadığını daha az 5 civarında olduğunu bizlere ifade ettiler. Ayrıca söz konusu soruların birebir aynı çıktığı iddialarına ise; tesadüfi olduğu kanaatinde olduklarını bize ilettiler.

Gün içerisinde ÖSYM tarafından yapılacak açıklamaya müteakiben yayınevinden de bir yazılı açıklama yapılacağını, sürecin kapsamlı şekilde yayınevi tarafından yayınevi boyutuyla anlatılacağını bizlere ifade ettiler.

‘Asla müsaade etmeyiz’Cumhubaşkanı Erdoğan’dan KPSS talimatı! Haberi GörüntüleİLGİNİZİ ÇEKEBİLİRTercihlerde sürpriz yaşamamak için dikkat!Haberi GörüntüleİLGİNİZİ ÇEKEBİLİRKPSS soruları sızdırıldı iddiasını ÖSYM yalanladıHaberi Görüntüle

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş