İran’da protestolar devam ederken bir lunapark “Başörtüsü kuralına uyulmadığı” gerekçesiyle kapatıldı

İran’da Mahsa Amini “Başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle” gözaltına alındıktan sonra fenalaşması sonucunda hastaneye kaldırılmıştı. Daha sonra ise hastanede hayatını kaybetmişti. Bununla birlikte ülke genelinde başlayan protestolar devam ederken Tahran’da bir alışveriş merkezine ait lunapark, “Zorunlu başörtüsü kuralına uyulmadığı” gerekçesiyle mühürlendi.

İran’da protestolar devam ederken bir lunapark “Başörtüsü kuralına uyulmadığı” gerekçesiyle kapatıldı
Yayınlama: 05.12.2022
A+
A-

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, İran’da Elmas Alışveriş Merkezi yerleşkesindeki lunapark çalışanlarının zorunlu başörtüsü kuralına uymadığı görülmüştü.

AVM’NİN BİR BÖLÜMÜ KAPATILDI

Tabnak Haber Ajansı’na göre, Tahran’ın Tahranpars bölgesinde bulunan Elmas Alışveriş Merkezi’nin bir bölümü kapatıldı. Söz konusu kararın “Zorunlu başörtüsü yasasına” muhalefet edildiği gerekçesiyle yargı makamları tarafından alındığı belirtildi.

MAHSA AMİNE’NİN ÖLÜMÜYLE PROTESTOLAR BAŞLAMIŞTI

Tahran’da 13 Eylül’de “Ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından “Başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle” gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin, 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi, ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı. Ülke genelinde rejim karşıtı protestolara dönüşen gösterilerde yüzlerce kişi hayatını kaybederken 10 binden fazla kişi gözaltına alınmıştı.

sonbasin.com / haberler.com

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş