GÖKBEY için tasarladılar: Ambargo koyuluyordu… Artık kendimiz üretiyoruz!

GÖKBEY helikopterinin generatör kontrol ünitesinin tasarımını yapan Onlab Kurucu Ortağı Çağdaş Çırpan, eskiden ambargo koyulan ürünleri artık ülkemizin rahatlıkla üretebildiğini belirtti.

GÖKBEY için tasarladılar: Ambargo koyuluyordu… Artık kendimiz üretiyoruz!
Yayınlama: 27.05.2023
A+
A-

Gökbey helikopterinin generatör kontrol ünitesinin tasarımını yapan Onlab Kurucu Ortağı Çağdaş Çırpan,” Özellikle generatör kontrol ünitesi yurtdışından tedarik edilen, ülkemizde üretilemeyen ve tedariği çok problemli olan ürünlerdi. İlk aşamada yılda 20 adet, daha sonrasında yılda 200 adet üretmeyi planlamaktayız. Jandarma Genel Komutanlığının şu an için 100 adet siparişi bulunmaktadır” dedi.

GÖKBEY için tasarladılar: Ambargo koyuluyordu... Artık kendimiz üretiyoruz!

GÖKBEY’İN GENERATÖR KONTROL ÜNİTESİNİ TASARLADI

Sivil ve askeri alanda kullanılan motor sürücüleri, güç kaynakları, akıllı sensör ve uzaktan takip sistemleri tasarlayan Onlab, Türkiye ve Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul’un üye firması olarak ön plana çıkıyor. Aynı zamanda askeri alanda Gökbey helikopterlerinin generatör kontrol ünitelerinin tasarımı ile Türk savunma sanayisi için önemli adımlar atmaya devam ediyor.

“Generatör kontrol üniteleri, yurtdışından tedarik edilen, ülkemizde üretilemeyen ve tedariği çok problemli olan ürünlerdi. Tedarik süreleri çok uzundu ve kimi zaman üretici firmaların politik ve stratejik gerekçelerle bilinçli şekilde ülkemize bu ürünleri vermemesi dolayısıyla helikopter üretimimize engel olabilme riski de taşıyordu” diyen Onlab Kurucu Ortağı Çağdaş Çırpan, önemli açıklamalarda bulundu.

GÖKBEY için tasarladılar: Ambargo koyuluyordu... Artık kendimiz üretiyoruz!

“TÜRK SAVUNMA SANAYİSİ İÇİN ÖNEMLİ BİR AŞAMA”

Onlab olarak Gökbey helikopterinin generatör kontrol ünitesinin tasarımını yaptıklarını dile getiren Çağdaş Çırpan, “Bu proje Türkiye’de FPGA kontrollü motor sürücüler arasında öncül ve yenilikçi bir projedir.

Böyle bir motor sürücü geliştirilmesi, DO-254 sertifikasyon süreçlerine tabi olması ve tüm gereksinimleri karşılayacak şekilde tasarlanıyor olması da hem bize oldukça önemli bir yetkinlik kazandırmakta hem de aynı zamanda Türk savunma sanayisi için önemli bir aşama olmaktadır” dedi.

DIŞ GÜÇLERE KARŞI YERLİ VE MİLLİ TEKNOLOJİ

“Yine Gökbey helikopterinde ve daha sonraki aşamada Atak helikopterinde kullanılmak üzere silecek ve silecek pompası kontrol sistemi de geliştirmekteyiz” diyerek sözlerini sürdüren Çırpan, bu projenin de yine firmaları tarafından geliştirilen ve ilerleyen dönemde savunma sanayi firmalarına teslim edilecek bir ürün daha olduğunu belirtti.

Silecek ve silecek pompasının; araçların bilinen silecekleri ve onun su püskürten pompasının helikopterler için olanı şeklinde tanımlanabileceğini söyleyen Çırpan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle generatör kontrol ünitesi yurtdışından tedarik edilen, ülkemizde üretilemeyen ve tedariği çok problemli olan ürünlerdi. Bildiğiniz gibi ülkemiz eskiden askeri ürünlere konan ambargolardan çok çekmiştir. Bundan dolayı askeri ekipman üretemez duruma geldiğimiz dönemler olmuştur. Bunları yerlileştirdiğimiz için savunma sanayi adına da önemli projeler olarak kabul edilmektedir.”

GÖKBEY için tasarladılar: Ambargo koyuluyordu... Artık kendimiz üretiyoruz!

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI 100 ADET SİPARİŞTE BULUNDU

Jandarma Genel Komutanlığının Gökbey helikopteri için yakın zamandaki siparişleri için çalıştıklarını belirten Çırpan, “Bu nedenle bir an önce bu ürünlerin seri üretime girmesi beklenmektedir.

İlk aşamada yılda 20 adet, daha sonrasında yılda 200 adet üretmeyi planlamaktayız. Tabii, bu rakamlar henüz öngörü aşamasındadır. Ancak örneğin sadece Jandarma Genel Komutanlığının şu an için 100 adet siparişi bulunmaktadır. Özetle yıllık ortalama 200 adet öngörümüz vardır” diye konuştu.

GÖKBEY için tasarladılar: Ambargo koyuluyordu... Artık kendimiz üretiyoruz!

YENİ PROJELERİN MÜJDESİNİ VERDİ

Bunların yanı sıra ana savunma sanayi firmalarından bir tanesiyle şu anda bir proje üzerine görüşmelerinin sürdüğünü ifade eden Çırpan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kapsamda yine çok küçük hacimde yüksek güç verebilen kapasitede yüksek verimli motor sürücü geliştirme projesi üzerinde çalışmaktayız.

Elektrik motorları; ulaşım araçlarından elektrikli ev aletlerine kadar aynı zamanda savunma sanayinde de kullanılan birçok ürünün hareket sağlayıcısıdır. Bu motorlar sürücülerle çalışmaktadır. Sürücüler motorlara hem fonksiyonellik hem de enerji tasarrufu özellikleri katmaktadır. Savunma sanayinde de enerji verimliliği sayesinde hem hareket kabiliyeti hem de menzil yüksek oranda artmaktadır.”

sonbasin.com / haber7

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş