ESTÜ İLKLERE İMZA ATIYOR; Eskişehir Teknik Üniversitesinde Emniyet Genel Müdürlüğü Uçak Bakım ve Pilot Eğitimlerini Başarıyla Tamamlayan Kursiyerlere Sertifikaları Takdim Edildi.

ESTÜ İLKLERE İMZA ATIYOR; Eskişehir Teknik Üniversitesinde Emniyet Genel Müdürlüğü Uçak Bakım ve Pilot Eğitimlerini Başarıyla Tamamlayan Kursiyerlere Sertifikaları Takdim Edildi.
A+
A-

Eskişehir Teknik Üniversitesinde Emniyet Genel Müdürlüğü Uçak Bakım ve Pilot Eğitimlerini Başarıyla Tamamlayan Kursiyerlere Sertifikaları Törenle Takdim Edildi.

 

Eskişehir Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi tarafından yürütülen Emniyet Genel Müdürlüğü Uçak Bakım ve Pilot Eğitimleri başarıyla tamamlayan kursiyerlere, sertifikaları törenle takdim edildi.

10 Mayıs 2023 Çarşamba günü Eskişehir Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Konferans Salonunda düzenlenen törene Vali-Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet AKTAŞ, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Adnan ÖZCAN, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Ali YELDAN, Eskişehir Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Sayın Arif Hamdi SAZAK, Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Sayın Ercan ATASOY, Eskişehir İl Emniyet Müdürü Sayın Yaman AĞIRLAR, Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanı Pilot 1. Sınıf Emniyet Müdürü Sayın Hakan ÇETİN, Savunma Sanayii Başkanlığı Milli Muharip Uçak Grup Başkanı Sayın Abdurrahman Şeref CAN, Savunma Sanayii Uçak Daire Başkanlığından Sayın Şebnem GÜNAL, Sayın Uğur KAKAŞCI, Sayın Zafer GÜNGÖR, ESTÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sayın Yunus ÖZDEMİR ile Prof. Dr. Sayın Onur KAYA, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Öznur USANMAZ’ın yanı sıra Savunma Sanayii Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve ESTÜ mensupları ile eğitimi tamamlayan kursiyerler katıldı.

Uçak Tedarik (Porsuk) Proje kapsamında ESTÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi tarafından hava aracı bakım personeli yetiştiriliyor ve pilotaj eğitimleri veriliyor

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Öznur USANMAZ, “Bugün burada Emniyet Genel Müdürlüğü Uçak Bakım ve Pilot Eğitimleri Sertifika Töreni için bir araya gelmiş olsak da Emniyet Genel Müdürlüğümüz ve Savunma Sanayii Başkanlığımız ile birlikte yola çıktığımız Uçak Tedarik (Porsuk) Projesi kapsamında birlikteyiz. Bu projemizin bir parçası da bugün bir araya gelme sebebimiz olan sertifika programımız” dedi. Eskişehir Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinin geçmişi 1986 yılına dayanan, Türkiye’de Yükseköğretim Sisteminde Havacılık eğitiminde ilk ve öncü olduğunu da sözlerine ekleyen Dekan Prof. Dr. USANMAZ, “Emniyet Genel Müdürlüğümüz ve Savunma Sanayii Başkanlığımızın çok kıymetli katkılarıyla Porsuk Projesini hayata geçirmeyi başardık. Proje kapsamında ESTÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi tarafından hava aracı bakım personeli yetiştiriliyor ve pilotaj eğitimleri veriliyor” ifadelerini de kullandı.

“Eski uçakların havacılık envanterine yeniden kazandırılması için çok önemli bir proje”

Savunma Sanayii Başkanlığı Milli Muharip Uçak Grup Başkanı Sayın Abdurrahman Şeref CAN, eski uçakların havacılık envanterine yeniden kazandırılması için çok önemli olan bu proje kapsamında, Eskişehir Teknik Üniversitesi bu yola tam anlamıyla baş koydu. Bu işi mutfağında çalışan uzmanların gayretiyle ve Savunma Sanayii Başkanımızın verdiği yetkiyle uçaklar, Emniyet Genel Müdürlüğümüze hizmet verecek ve bu doğrultuda görev alacaklar. Diğer taraftan bizler de Üniversitemizin ihtiyacı olan uçakları hızlıca temin edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Proje sonunda her iki kurum da kazanmış olacak 

Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Adnan ÖZCAN ise Eskişehir Teknik Üniversitesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinin 1986 yılından bu yana Türk Sivil Havacılık Sektörüne, Pilotaj, Hava Trafik Kontrolü, Havacılık Yönetimi, Havacılık Elektrik ve Elektroniği ile Uçak Gövde ve Motor Bakımı alanlarında yükseköğretim sistemi içerisinde gerekli yetkinliklere sahip nitelikli personel yetiştirmeye devam ettiğini vurgulayarak söze başladı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM), mevzuatını adapte ettiği Avrupa Birliği Havacılık Emniyet Teşkilatı (EASA) mevzuatındaki değişiklik nedeniyle ESTÜ filosunda yer alan ve uçuş eğitiminin son safhasında kullanılan çift motorlu 2 adet Beechcraft C90GTi uçağının 30 Eylül 2021’den itibaren eğitimde kullanımına izin alınamaması nedeniyle güncel mevzuata uygun yeni çift motorlu uçak tedariki zorunluluğu doğduğunu da sözlerine ekleyen Rektör Prof. Dr. ÖZCAN, “Proje sonunda Emniyet Genel Müdürlüğünün zaruri ihtiyacı olan C90GTi uçağı, simülatörü ve yedek parçaları ihtiyacı karşılanmış ve aynı zamanda Eskişehir Teknik Üniversitesi de ihtiyaç duyduğu çift motorlu uçaklar ile bütçenin elverdiği azami sayıda tek motorlu uçak tedariki ile eğitiminin sürdürülebilirliğini garanti altına almış olacaktır.” dedi.

“Sahip olduğumuz hava aracı envanterimizi Eskişehir Teknik Üniversitesinin verdiği eğitimle yetişen arkadaşlarımız kullanıyor.” 

Vali-Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet AKTAŞ, Eskişehir Teknik Üniversitesi ve Emniyet Genel Müdürlüğü Uçak Tedarik (Porsuk) Projesinin Emniyet Müdürlüğü açısından çok önemli bir iş birliği olduğunun altını çizdi. “Devletin ve Milletin bize sağladığı imkanlar ölçüsünde birbirinden çok daha kıymetli ve modern çok sayıda hava aracı sahibi olduk.” cümleleriyle konuşmasını sürdüren AKTAŞ, “Sahip olduğumuz hava aracı envanterimizi Eskişehir Teknik Üniversitesinin verdiği eğitimle yetişen arkadaşlarımız kullanıyor. O nedenle  hem Devletimiz hem Milletimiz hem de Teşkilatımız adına gerçekten çok kıymetli bir iş birliği” ifadelerini de kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından sırasıyla Vali-Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet AKTAŞ, ESTÜ Rektörü Prof. Dr. Sayın Adnan ÖZCAN, Savunma Sanayii Başkanlığı Milli Muharip Uçak Grup Başkanı Sayın Abdurrahman Şeref CAN, Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanı Sayın Hakan Çetin ve ESTÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Öznur USANMAZ tarafından eğitimi başarıyla tamamlayan Emniyet Genel Müdürlüğü personeline sertifika ve hediyeleri takdim edildi.

Vali- Emniyet Müdürü Sayın AKTAŞ ve ESTÜ Rektörü Prof. Dr. ÖZCAN’ın iki kurum adına karşılıklı hediye takdimlerinin ardından, tören toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

TC-SHA çağrı adlı Beechcraft C90GTi uçağı, Emniyet Genel Müdürlüğüne teslim edilmek üzere Hasan Polatkan Havalimanından uğurlandı

Törenin ardından Heyet Üyelerinin katılımlarıyla Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin eğitim uçuşlarında kullanılan TC-SHA çağrı adlı Beechcraft C90GTi uçağı, ESTÜ Hasan Polatkan Havalimanı apronundan Emniyet Genel Müdürlüğüne teslim edilmek üzere uğurlandı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş