Erdoğan: 6 milyar dolarlık müşterek hedefimizi yakalamak amacıyla atılacak adımları değerlendirdik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Aralık 2023 tarihinde Türkiye-Macaristan dostluk Anlaşması’nın 100’üncü yıl dönümünü idrak edeceğiz. 2024 senesini de ortak kültür yılı olarak kutlayacağız. Ekonomik ve ticari münasebetlerimiz giderek güçleniyor. Ticaret hacmimiz geçtiğimiz sene 3 buçuk milyar dolara ulaştı. 6 milyar dolarlık müşterek hedefimizi yakalamak amacıyla atılacak adımları değerlendirdik” dedi.

Erdoğan: 6 milyar dolarlık müşterek hedefimizi yakalamak amacıyla atılacak adımları değerlendirdik
Yayınlama: 29.03.2023
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak’ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin ana giriş kapısında karşıladı. Karşılama töreninde, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı. Karşılama töreninin ardından liderler, baş başa ve heyetler arası görüşmeye geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak görüşmeden sonra ortak basın açıklaması düzenledi.

‘MACARİSTAN’IN YARDIM ELİ DOSTLUK BAĞLARIMIZIN SOMUT BİR TEZAHÜRÜ OLDU’

Erdoğan, konuşmasının başında Novak ve heyetini Ankara’da misafir etmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi. Erdoğan, “Bir kez de sizlerin huzurunda kendilerine ‘Hoş geldiniz’ diyorum. Sayın Cumhurbaşkanı stratejik ortağımız ve müttefikimiz Macaristan’ın deprem felaketinin ardından dayanışmasını göstermek ve ikili iş birliğimizi ele almak üzere sağ olsunlar bu ziyareti gerçekleştirdiler. Bu vesileyle Macaristan hükümeti ile dost Macar halkına destekleri ve yardımları için teşekkür ediyorum. Macaristan’ın uzattığı yardım eli köklü dostluk bağlarımızın somut bir tezahürü oldu. Macar arama-kurtarma ekipleri depremin hemen ardından ülkemize intikal etti. Hatay ve Kahramanmaraş’ta özveriyle çalışarak 35 vatandaşımızı enkazdan yaralı olarak kurtardılar. Macar dostlarımız 1999 Gölcük depreminde de yardımımıza koştu. O depremde 3 yaşındaki bir kız çocuğumuzu 82 saat sonra enkazdan kurtaran arama-kurtarma köpeği ‘Mancs’, Macaristan’ın deprem yardımlarının simgesi olmuştu” dedi.

Erdoğan: 6 milyar dolarlık müşterek hedefimizi yakalamak amacıyla atılacak adımları değerlendirdik

‘6 MİLYAR DOLARLIK HEDEFİMİZİ YAKALAMAK AMACIYLA ATILACAK ADIMLARI DEĞERLENDİRDİK’

Erdoğan, konuşmasının devamında, “Bugün aramızda bulunan ‘Mancs’ın sahibi sayın Laslov Leoçki Kahramanmaraş depremlerinde de ekibi ile arama kurtarma çalışmalarımıza katkı sağladı. Sayın Leoçki başta olmak üzere bu zorlu mücadelemizde bizlere omuz veren tüm Macar dostlarımıza bir kez daha şükranlarımı bildiriyorum. Sayın Cumhurbaşkanıyla bugün gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde Türkiye-Macaristan ilişkilerini çeşitli yönleriyle ele aldık. Gerek ticari gerek askeri gerek ekonomik, kültürel bütün bu ilişkilerimizi değerlendirme fırsatıyla; bir de depremin video görüntülerini birlikte izleme imkanımız oldu. İş birliğimizi geliştirilmiş stratejik ortaklık temelinde her alanda daha da güçlendirmek hususundaki ortak irademizi teyit ettik. Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyimizin 6’ncı toplantısını inşallah aralık ayında Budapeşte’de gerçekleştireceğiz. 18 Aralık 2023 tarihinde Türkiye-Macaristan dostluk Anlaşması’nın 100’üncü yıl dönümünü idrak edeceğiz. 2024 senesini de ortak kültür yılı olarak kutlayacağız. Ekonomik ve ticari münasebetlerimiz giderek güçleniyor. Ticaret hacmimiz geçtiğimiz sene 3 buçuk milyar dolara ulaştı. 6 milyar dolarlık müşterek hedefimizi yakalamak amacıyla atılacak adımları değerlendirdik” diye konuştu.

Erdoğan: 6 milyar dolarlık müşterek hedefimizi yakalamak amacıyla atılacak adımları değerlendirdik

‘MACARİSTAN’IN BU ANLAYIŞTA OLMASINDAN MEMNUNİYET DUYUYORUZ’

Erdoğan, NATO müttefikleri olarak savunma sanayi iş birliklerinin geliştirilmesinin önemi üzerinde durduklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Sayın cumhurbaşkanı ile ayrıca güncel, bölgesel ve küresel meseleler hakkında da fikir tahatisinde bulunduk. Macaristan’ın Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerindeki olumlu gündemin ilerletilmesine matuf desteğini artırarak sürdürmesini bekliyoruz. Rusya-Ukrayna Savaşı şüphesiz gündemimizdeki yerini aldı. Savaşın başladığı ilk günden itibaren diyaloğun tesis edilmesi için büyük çaba sarf ediyor, diplomatik girişimlerimizi kararlılıkla yürütüyoruz. Macaristan’ın da bu anlayışta olmasından memnuniyet duyuyoruz. Bu arada malum şu an itibari ile TANAP’tan Macaristan’a doğalgaz verilmesi konusunda da biz Azerbaycan’la birlikte her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu da gerek Sayın Orban’a gerekse Cumhurbaşkanımıza ifade ettim ve bu konuda da biz kararlılıkla hedefimize yürüyoruz ve sözlerime son verirken de dost Macar halkına şahsım ve milletim adına en kalbi selamlarımı iletiyorum.”

Erdoğan: 6 milyar dolarlık müşterek hedefimizi yakalamak amacıyla atılacak adımları değerlendirdik

NOVAK: BİZ MACARLAR TÜRK DOSTLARIMIZIN YANINDAYIZ

Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak ise açıklamasında, “Bu davet için çok teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanı ile cumhurbaşkanı olarak ilk defa görüşüyorum. Daha önce de görüşmüştüm ama cumhurbaşkanı değildim o zaman. Bugünkü görüşmemizde çok sarsıcı depremle ilgili bir video film izledik ve bu depremin korkunç yaralarını gördük. Biz Macarlar olarak Türk dostlarımızın yanında olduğumuzu vurgulamak istiyoruz. Türkiye’deki korkunç deprem Macarları derinden sarstı. Macar halkı olarak acılarınızı paylaştığımızı ifade etmek istiyorum. Bundan sonra da Türk dostlarımıza yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağız. NATO’nun genişletilmesiyle ilgili olarak Macaristan kararlı olarak genişlemeden yanadır. Ve genişleme konusunda bu adımların atılmasını arzu ediyoruz. Bu doğrultuda dün Finlandiya’nın katılımını imzaladım. Macaristan’da Finlandiya’nın NATO’ya katılımı konusunda olumlu bir karar çıktı. Ve gündemde İsveç’in katılımı söz konusudur ve Macaristan’da da bu konuda görüşmeler devam etmektedir” ifadelerini kullandı. 

Erdoğan ve Novak açıklamalarının ardından Türkçe anlamı ‘Dost’ olan ‘Manc’ isimli arama-kurtarma köpeğini kürsüde severek el sıkıştı.

sonbasin.com / DHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş