Enkaz altında ablasına umut olmak için kucağındaki ölmüş yeğenine ninni söylemiş

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Erzurum’dan Malatya’ya giden arama kurtarma ekibindeki dağcı öğretmen, kurtardıkları bir aileden kadının, enkaz altında birlikte kaldığı ablasına umut olmak için kucağındaki ölmüş yeğenine ninni söylediğini anlattı.

Enkaz altında ablasına umut olmak için kucağındaki ölmüş yeğenine ninni söylemiş
Yayınlama: 24.02.2023
A+
A-

“Asrın felaketi” olarak nitelenen depremlerin ardından, Erzurum’dan gönüllü Malatya’ya giden ve 19 kişiyi enkazdan kurtaran 6’sı kadın 37 kişilik öğretmen grubu, yaşadıklarını unutamıyor.

BABASINA ATTIĞI MESAJ 9 KİŞİYİ KURTARMIŞ

Ekiplerinin Malatya’da canla başla enkazda arama kurtarma çalışması yaptığını ifade eden Türkiye Dağcılık Federasyonu İl Temsilcisi ve aynı zamanda Reşit Karabacak Spor Lisesi Müdür Yardımcısı Erdal Emeç, “Arama kurtarma çalışmalarında 19 kardeşimizi canlı olarak enkazdan çıkardık. İlk gün 9 saatlik çalışma yaptık ve hiç bir canlı emaresine rastlamamıştık. Tam o 9 saatin sonunda bir kız babasına enkaz altından mesaj atmıştı. Deprem olduktan 19 saat sonra bu babanın telefondaki mesajından yola çıkarak, o binanın enkazında çalışma yapmaya başladık ve onunla 9 kişiyi kurtardık” dedi.

Enkaz altında ablasına umut olmak için kucağındaki ölmüş yeğenine ninni söylemiş

“ABLASINA MORAL OLSUN DİYE ‘YAŞIYOR KUCAĞIMDA, NİNNİLER SÖYLÜYORUM’ DEMİŞ”

Emeç, enkazdan çıkardıkları bir kadının anlattıklarıyla duygulu anlar yaşadıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Kurtardığımız kadınlardan biri ablasına bebeği için ‘Yaşıyor kucağımda, ona ninniler söylüyorum uyuttum’ demiş. Biz bile enkazdan çıkartıncaya kadar bebeğin öldüğünü bilmiyorduk. O kızımız bebeğin öldüğünü biliyordu ama biz bilmiyorduk. Bebeğin annesine moral vermek için öyle demiş, o duruşu ile oradakilerin hayatını kurtardı. Kızımız 170 kiloydu ve 40 santimetre bir aralıktaydı. Bunu çıkarmamız mümkün değildi. O kızımız sayesinde oradaki 9 kişiyi kurtardık.”

Emeç, Erzurum’a dönünce de depremzedelerin tahliyeleri için çalıştıklarını ve bugüne kadar 1025 kişiyi 26 otobüsle kente getirdiklerini anlattı.

Son 1 Saatte Meydana Gelen Artçı Sarsıntılar

sonbasin.com / haberler.com

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş