Enerjide 2022 böyle geçti

Enerji sektörü, Türkiye ve dünyada yılın ilk yarısında kayda değer gelişmelere sahne oldu.

Enerjide 2022 böyle geçti
Yayınlama: 23.12.2022
A+
A-

ANKARA (AA) – Türkiye’nin en büyük doğal gaz keşfi olan Sakarya Gaz Sahası’ndaki gazı karaya taşıyacak deniz altı borularının ilk etabı Zonguldak’taki Filyos Limanı’na getirildi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Karadeniz’de bulunan Sakarya Gaz Sahası’ndaki Türkali-1 tespit kuyusunda tüm akış testlerinin başarıyla tamamlandığını bildirdi.

TPAO tarafından Sakarya Gaz Sahası’nda yapılacak doğal gaz madenciliği yatırımı, Cumhurbaşkanı Kararı ile proje bazlı devlet yardımı kapsamına alındı. Öngörülen sabit yatırım tutarı 145 milyar 177 milyon 716 bin 455 lira, ilave istihdam 1018 kişi olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Ağustos 2020’de Fatih sondaj gemisinin Karadeniz’de Sakarya Gaz Sahası’ndaki Tuna-1 kuyusunda 320 milyar metreküp doğal gaz keşfettiğini açıklamıştı. Söz konusu keşif, Türkiye’nin tarihindeki en büyük gaz keşfi olarak kayıtlara geçmişti. Erdoğan, 17 Ekim 2020’de Tuna-1 kuyusunda saptanan 85 milyar metreküp artışla toplam rezerv miktarının 405 milyar metreküpe ulaştığını bildirmişti. Karadeniz’deki gaz rezervi, Amasra-1 kuyusundaki 135 milyar metreküplük keşfin ardından toplamda 540 milyar metreküpe ulaştı.

Erdoğan, Filyos’ta “Karadeniz Gazı Denize İlk Boru İndirme ve Kaynak Töreni”ndeki konuşmasında, “2023’ün birinci çeyreğinde ilk fazda üretilecek günlük 10 milyon metreküp doğal gazı milli iletim sistemimize aktarmış olacağız.” dedi.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın etkisiyle küresel petrol fiyatları yılın ilk yarısında dalgalı seyir izledi. Brent petrolün varil fiyatı, ABD ve Avrupa ülkelerinin Rus petrolüne yönelik ambargo uygulamasının arzı daraltacağı endişeleriyle uluslararası piyasalarda 130 doların üzerine çıktı.

Rusya’ya karşı Batılı ülkeler tarafından uygulanan yaptırımların etkisi ve doğal gazda tedarik endişeleri nedeniyle doğal gazın megavatsaat başına fiyatı 7 Mart’ta 322 avro ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

G7 iklim, enerji ve çevre bakanları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütüne (OPEC), yüksek petrol fiyatlarına karşı arzı artırma çağrısında bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, ülkesinin, “dost olmayan ülkelere” doğal gaz satışı ödemelerinde Rus rublesine geçmesine yönelik kararnameyi imzalamasıyla, Moskova Batı’ya karşı “enerji silahını” ilk defa kullanmış oldu. Ülkenin yasal bilgi sisteminde yayınlanan kararnameye göre, Rus gazının dost olmayan ülkelere satışında rubleyle ödeme alınmasına yönelik yeni sistem devreye girdi. Kararname çerçevesinde Rusya’ya doğal gaz karşılığında rubleyle ödeme yapılmazsa, Moskova bunu ihlal olarak değerlendirip gaz akışını kesebilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye’deki ilk şarj ağı işletmeci lisanslarını verdiklerini açıkladı. Şarj ağı işletmeci lisansı sahipleri, elektrikli araç kullanıcılarına kendi kuracakları ünitelerle hizmet sunabilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gabar Dağı’nda mayın temizliği çalışmalarında şehit olan Jandarma Esma Çevik’in adının verildiği bölgede 150 milyon varil net petrol rezervine sahip yeni bir saha keşfedildiğinin müjdesini verdi.

Dünyada bu yıl karada yapılan en büyük 10 keşiften biri niteliğindeki rezervin ekonomik değeri yaklaşık 12 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Söz konusu keşifle, Türkiye’nin üretilebilir petrol rezerv miktarı 450 milyon varilden 600 milyon varile çıkmış oldu.

Türkiye’nin, enerji arz güvenliği alanındaki dev yatırımları arasında bulunan Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde kapasite artırma çalışmaları tamamlandı. Tesis, 4,6 milyar metreküpe ulaşan yeni kapasitesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle hizmete alındı. Denizlerde Avrupa’nın en büyük depolama tesisi unvanının da sahibi olan tesis, günlük 75 milyon metreküp geri üretim kapasitesiyle Türkiye’nin, en sert kış günlerinde gaz ihtiyacının dörtte birini tek başına karşılayabilecek altyapıya sahip bulunuyor.

Türkiye’nin 4’üncü sondaj gemisi Abdülhamid Han, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle, 9 Ağustos’ta ilk görev yeri Yörükler-1 kuyusuna uğurlandı. Türkiye’nin enerji alanındaki yeni vizyonunun sembolü olan gemi, teknik donanımı ve fiziki özellikleriyle “Mavi Vatan”daki filonun “en güçlüsü” olarak görev yapacak. Yedinci nesil olmasının yanı sıra 238 metre uzunluğu, 42 metre genişliği ve çift güvenlik sistemiyle öne çıkan gemi, hidrokarbon arama çalışmalarına güç katacak. Fatih, Yavuz ve Kanuni Sondaj Gemileri Karadeniz’de, Abdülhamid Han Sondaj Gemisi ise Akdeniz’de görevlerine devam ediyor.

AAtölye’de Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’na konuk olan Bakan Dönmez, Karadeniz gazını 2023’ün mart ayı içinde karada yakmış olacaklarını bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole ithalat yasağını içeren 6’ncı yaptırım paketi, 5 Aralık’ta uygulamaya girdi. Yaptırımla, AB’nin Rusya’dan petrol ithalatının yüzde 90’ına son verilmiş oldu. Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulama kararı da aynı tarih itibarıyla yürürlüğe girdi. Böylece, Rus petrolünün üçüncü ülkelere belirlenen fiyattan daha yüksek bir seviyede satılması durumunda, G7 ve AB ülkelerindeki şirketler bu petrole nakliye, sigorta ve aracılık gibi çeşitli hizmetleri sunamayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhammedov’un ev sahipliğinde Türkmenistan gazının Türkiye ve Avrupa’ya ulaştırılması konusunun masaya yatırıldığı “Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Devlet Başkanları 1. Zirvesi’nde” üç ülke arasında “Enerji Alanında İşbirliğinin Geliştirilmesine Dair Mutabakat Zaptı” imzalandı.

Muhabir: Gülşen Çağatay, Gökçe Topbaş

sonbasin.com / AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş