Ekvador ile Meksika arasında ‘Başkan Yardımcısı’ krizi

Ekvador polisi, dün gece Meksika Büyükelçiliği’ne baskın yaparak elçilikte kalan Eski Ekvador Devlet Başkanı Yardımcısı Jorge Glas Espinel’i gözaltına aldı. Meksika Devlet Başkanı Andres Lopez Obrador, Meksika ve Ekvador diplomatik ilişkilerinin askıya alındığını duyurdu.

Ekvador ile Meksika arasında ‘Başkan Yardımcısı’ krizi
Yayınlama: 06.04.2024
A+
A-

 

Ekvador Devlet Başkanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Meksika’nın eski başkan yardımcısını başkent Kito’daki Meksika Büyükelçilik binasında barındırarak diplomatik misyonluklara tanınan dokunulmazlığı ve ayrıcalıkları kötüye kullanmak ile geleneksel yasal çerçeveye aykırı olarak diplomatik sığınma hakkı vermekle suçladı.

DİPLOMATİK İLİŞKİLER ASKIYA ALINDI

Meksika Devlet Başkanı Obrador ise bugün açıklama yaparak “Dışişleri Bakanımız Alicia Barcena, Ekvator polisinin büyükelçiliğimize zorla girdiğini ve bu ülkenin mülteci olan ve maruz kaldığı zulüm ve taciz nedeniyle sığınma talebinde bulunan eski başkan yardımcısını gözaltına aldığını az önce bana bildirdi. Bu, uluslararası hukukun ve Meksika’nın egemenliğinin açık bir ihlalidir.

Bu nedenle Dışişleri Bakanımıza bu otoriter eylemle ilgili bir açıklama yayınlaması, yasal yollara başvurması ve Ekvador hükümetiyle diplomatik ilişkilerin askıya alındığını derhal ilan etmesi talimatını verdim” dedi.

Ekvador’da 2013-17 yılları arasında Devlet Başkanı Yardımcılığı yapan Jorge Glas Espinel, hükümet ihaleleri karşılığında rüşvet almaktan ve yolsuzluktan iki kez suçlu bulunmuş ve hapis cezasına çarptırılmıştı. Glas geçen Aralık ayında Meksika Büyükelçiliği’ne sığınmıştı.

sonbasin.com / DHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş