Denizli Büyükşehir Belediyesi 240 bin zeytin fidanını toprakla buluşturacak

DENİZLİ Büyükşehir Belediyesi’nin 14 ilçede 240 bin zeytin fidanını toprakla buluşturacağı üreticilere destek projesi sürüyor. Bir zeytin ağacının ömrünün 600 yıla kadar uzayabileceğini belirten Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, İnşallah bu zeytinlerimiz 600 yıl boyunca ürün verecek dedi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi 240 bin zeytin fidanını toprakla buluşturacak
Yayınlama: 07.03.2024
A+
A-

Denizli Büyükşehir Belediyesi, atıl tarım alanlarında zeytin yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ve üreticilere sertifikalı fidan kullanma alışkanlığının kazandırılması amacıyla bu yıl 14 ilçede 240 bin zeytin fidanını toprakla buluşturacağı destek projesi sürüyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinde hayata geçirilen proje kapsamında Merkezefendi ve Pamukkale ilçesindeki çiftçiler için zeytin fidanı dağıtım töreni yapıldı. Ticaret Borsası Hayvan Pazarı’nda düzenlenen programa, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Kaymakamı Abdullah Demir, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serhat Akbulut, davetliler, üreticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

‘ÜRETEN İNSAN BAŞIMIZIN TACIDIR’

Törende konuşan Başkan Osman Zolan, geçen yıl 45 bin zeytin fidanı desteği verdikleri, bu yıl ise 240 bin zeytin fidanını toprakla buluşturacaklarını belirterek, “Bir fidan düşünün 600 yıl ürün veriyor. Zeytin üretimi anlamında Denizli’miz Türkiye’de 13’üncü sırada. Biz istiyoruz ki ilk etapta ilk 10’a girelim. İnşallah 240 bin fidanla Denizli’deki zeytin ağacımızı yüzde 10 artıracağız. Ceviz fidanı destekleriyle de Denizli, bugün Türkiye’de ne fazla ceviz ağacı bulunan il konumuna geldi. Üreten insan başımızın tacıdır. Benim nazarımda üreten insan en değerli, en güzel insandır. Üretimin yanında olmayı ilk görevimiz olarak görüyoruz” dedi. Zolan konuşmanın ardından üreticilere zeytin fidanlarını teslim etti.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 14 ilçede atıl kalmış eğimli ve kıraç tarım alanlarında zeytin bahçesi tesis edilerek zeytin yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ve üreticilere sertifikalı fidan kullanma alışkanlığının kazandırılması amacıyla 2024 yılında başlattığı Yeni Zeytin Bahçesi Projesi ile üreticilere 8 bin 570 dekar alan için 240 bin adet sertifikalı zeytin fidanı dağıtacak. Yüzde 50 hibeli olarak yapılan proje kapsamında Merkezefendi ve Pamukkale ilçesindeki 354 üreticiye 29 bin 100 adet zeytin fidanı desteği verilecek.

sonbasin.com / DHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş