Çocuğunun oyuncak bebeğe yaptıklarından şüphelenip iz süren anne, kreşteki skandalı ortaya çıkardı

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde Özel Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Kreş ve Gündüz Bakımevi’nde 2 öğretmenin çocuklara defalarca uyguladığı şiddet kameralara yansıdı. Evlerine dönen çocukların, oyuncaklarını ellerini arkadan kurdele ile bağlayarak uyutmaya çalışması ile başlamasıyla gerçek ortaya çıktı.

Çocuğunun oyuncak bebeğe yaptıklarından şüphelenip iz süren anne, kreşteki skandalı ortaya çıkardı
Yayınlama: 09.12.2022
A+
A-

Çerkezköy Özel ÇOSB Kreş ve Gündüz Bakımevi’nde bazı ailelerin çocuklarının evdeki davranışlarını anlamaya çalışmaları üzerine başlattıkları araştırma, Çerkezköy’deki bazı fabrikalarda çalışan ailelerin çocuklarını bıraktıkları kreşte çocuklarının şiddete maruz kaldığını ortaya çıkarttı.

BEBEĞİN ELLERİNİ ARKADAN BAĞLADI

Geçtiğimiz aylarda 3-4 yaş grubu çocukların gittiği kreşe çocuğunu gönderen anne E.E., iddiaya göre D.E. adlı kızının evde bebeğiyle oynadığı esnada, bebeğinin ellerini kurdeleyle arkadan bağlayarak uyutmaya çalışmasını garipsemesi üzerine çocuğuna, “Kızım neden bebeğine böyle davranıyorsun” diye sordu.

Çocuğunun oyuncak bebeğe yaptıklarından şüphelenip iz süren anne, kreşteki skandalı ortaya çıkardı

“ÖĞRETMENLERİMİZ BÖYLE UYUTUYOR”

Kızından, “Uyuması lazım” cevabını alan anne, “Neden böyle yapıyorsunuz” sorusuna ise “Kreşte uyumayanları öğretmenlerimiz böyle uyutuyor” cevabını aldı. Hangi öğretmenin böyle yaptığını sorması üzerine kızından “S. öğretmenim, B. öğretmenim” cevaplarını alan anne E.E., “Peki kimlere yapıyor?” sorusuna ise “Arkadaşlarıma” cevabını alınca kreşte bulunan velilerin oluşturdukları WhatsApp grubu üzerinden diğer bazı velilere ulaştı.

Çocuğunun oyuncak bebeğe yaptıklarından şüphelenip iz süren anne, kreşteki skandalı ortaya çıkardı

DİĞER VELİLERLE İLETİŞİME GEÇTİ

E.E., kendisini arayarak kızının davranışlarında bir değişiklik olup olmadığını sorması üzerine bir başka veli F.B.A. da iddiaya göre, kızıyla kreş hakkında konuştuğu esnada kızının uyuma ile bölümü anlatırken, arkadaşlarının da yatarken kalkmamaları için ellerinin arkadan bağlanarak uyutulduğunu söylemesi üzerine diğer velilerle iletişime geçti. Yaklaşık 250 öğrencinin bulunduğu kreşte, 20 kişilik sınıfta bu şekilde 7 velinin varlığını belirlemesinin ardından önce kreş yöneticileriyle görüşme talebinde bulunan veliler, buradan olumlu cevap alamayınca çareyi ÇOSB yönetiminde aradılar.

Çocuğunun oyuncak bebeğe yaptıklarından şüphelenip iz süren anne, kreşteki skandalı ortaya çıkardı

SAVCILIĞA GİDEREK ŞİKAYETÇİ OLDULAR

Buradan da ‘böyle bir şeyin söz konusu olamayacağı, kreşten çok memnun değillerse öğrencilerini alabilecekleri’ cevabını alan veliler, kreşin Haziran, Temmuz ve Ağustos 2022 tarihlerine ait güvenlik kamera kayıtlarının incelenmesi talebinde bulundu. İddiaya göre velilerin talebini reddeden kreş yönetimi, bu veliler ve çocuklarını kreşle ilişkisini keserek, bunu mail yoluyla velilere bildirdi.

GÖRÜNTÜLER İNCELEMEYE ALINDI

Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek suç duyurusunda bulunan veliler, savcılığın kamera kayıtlarına el koyması talebinde bulundu. Velilerin talebini yerinde gören savcılık kamera kayıtlarına el koyarak incelemeye aldı. Yapılan görüntü çözümünde öğretmenlerin çocuklara kameraların görüş alanlarında dahil sert davrandığı, hırpaladığı, ağlattığı, kısmen cezalandırdığı ve kasıtlı olarak portatif bazalarla defalarca çocukların kafasına vurdukları anlar, çocukların bazalar yanlarından geçirilirken korkuyla kafalarını yere eğdikleri anlar, öğretmenlerin çocukların yataklarının üzerine ayakkabı ile bastıkları anlar da kreşin güvenlik kamera kayıtlarına da yansıdı. Sınıfın ve yatakhanenin aynı olduğu alanda günlerce çocukların masalarının üzerinde bulunan bir LCD televizyona, çocuğun elinin değmesiyle hırpalanıp, ellerine vurulan bazı çocukların eline verilen peçetelerle televizyon üzerindeki lekelerin sildirilme anları da görüntülere yansırken, öğretmenlerin bazı çocukların giyim ve soyunma anlarında onlara refakat etme yerine sürekli cep telefonlarıyla takındıkları rahat tavırlar kameralara yansıdı.

sonbasin.com / haberler.com

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş