Çiftçiler tarım işçisi bulamamaktan muzdarip

GÜNÜMÜZDE BİRÇOK İŞLEM TRAKTÖR VE MAKİNALARLA YAPILIRKEN BAZI İŞLERDE İŞÇİ GÜCÜNE İHTİYAÇ DUYULUYOR. FAKAT ÇİTÇİLERİN EN BÜYÜK PROBLEMLERİNDEN BİRİ DE İŞÇİ BULAMAMALARI, GÜNLÜK ÜCRETLERİ DEĞİŞKENLİK GÖSTERSE DE AYLIK ASGARİ ÜCRET KADAR KAZAN İŞÇİLER, TARLAYA GELMEK YERİNE FARKLI İŞLERE YÖNELİYOR. İŞÇİLERİN FARKLI İŞLERE YÖNELMELERİNDE EN BÜYÜK ETKEN İSE SİGORTA VE DAHA YÜKSEK MAAŞ. 400 DÖNÜM TARIM ARAZİSİ BULUNAN ÇİFTÇİ KADİR YAVAŞ, 10 İŞÇİYİ ZOR ZAHMET BİR ARAYA GETİRDİĞİNİ BELİRTTİ.

Çiftçiler tarım işçisi bulamamaktan muzdarip
Yayınlama: 28.05.2024
A+
A-

Eskişehir’de çiftçiler tarım arazilerinde çalıştıracak işçi bulamamaktan yakınırken, vatandaşların yüksek maaş ve sigorta gibi nedenlerden dolayı faklı işlere yöneldikleri öğrenildi.

Bahar aylarının gelmesiyle tarım arazilerinde çalışmalar başladı. Günümüzde birçok işlem traktör ve makinalarla yapılırken bazı işlerde işçi gücüne ihtiyaç duyuluyor. Fakat çitçilerin en büyük problemlerinden biri de işçi bulamamaları, günlük ücretleri değişkenlik gösterse de aylık asgari ücret kadar kazan işçiler, tarlaya gelmek yerine farklı işlere yöneliyor. İşçilerin farklı işlere yönelmelerinde en büyük etken ise sigorta ve daha yüksek maaş. 400 dönüm tarım arazisi bulunan çiftçi Kadir Yavaş, 10 işçiyi zor zahmet bir araya getirdiğini belirtti.

“Yevmiyeler asgari ücrete tekabül ediyor, günlük 600 lira civarında değişiyor”

İşçi sıkıntısı yaşadıklarını belirten çiftçi Kadir Yavaş, “Açık alanda 300 dönüm, serada ise 100 dönüm olmak üzere toplamda 400 dönüm tarım arazimiz var. Marul, maydanoz, tere, roka, dere otu ve pırasa gibi yeşillik dediğimiz ürünleri yetiştiriyoruz. Tarımda işçi sıkıntımız var. Eskiden tarım için herkes bahçelere gelmek istiyordu ama artık bu şartlardan dolayı kimse gelmek istemiyor. Son 5 senedir bu şekilde. Yevmiyeler asgari ücrete tekabül ediyor, günlük 600 lira civarında değişiyor. İşçileri Emek, Çamlıca ve Gündoğdu gibi mahallelerdeki çavuşlar aracılığıyla buluyoruz. Onlarla irtibata geçerek işimizi çözüyoruz. İşçi sıkıntısı bizi her konuda etkiliyor. Mesela 1 haftada bitecek işimiz işçi az olduğu için 20 gün sürüyor. Bu da bize sıkıntı oluşturuyor. Hem üretimde hem de sevkiyatta sıkıntı yaşıyoruz. Eskiden 20 işçimiz vardı şuan 10 işçi bile zor geliyor. İşçiler artık tarım işiyle uğraşmak ve gelmek istemiyorlar. Zaman zaman mevsimlik işçiler de geliyor. Onlar da bu ay sonunda Eskişehir’e gelmeye başlarlar. İşçi bulunmazsa herkes işini görmek için fiyatları yükseltecek, durum bunu gösteriyor” dedi.

Çiftçiler tarım işçisi bulamamaktan muzdarip
Çiftçiler tarım işçisi bulamamaktan muzdarip
Çiftçiler tarım işçisi bulamamaktan muzdarip
Çiftçiler tarım işçisi bulamamaktan muzdarip
sonbasin.com / İHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş