Bakan Akar’dan Pençe Kılıç’la uykuları kaçan ABD’ye kritik uyarı: Terör örgütleriyle tüm ilişkilerinizi kesin

Türkiye’nin PKK/YPG’ye yönelik hava harekatını, DEAŞ’la mücadeleyi engellediği gerekçesiyle eleştiren ABD’ye Milli Savunma Bakanı Akar’dan kritik uyarı geldi. Bakan Akar, müttefik ülkeleri, DEAŞ’la mücadeleyi bahane ederek PKK’ya destek vermemesi konusunda uyardıklarını belirterek, “Teröristlerden ayırt edilmeyi zorlaştıracak kendi bayrak ve kendi üniformalarını kullandırmamaları, terör örgütleri ile tüm ilişkilerini kesmeleri hatırlatılmakta ve gerekli uyarılar yapılmaktadır” dedi.

Bakan Akar’dan Pençe Kılıç’la uykuları kaçan ABD’ye kritik uyarı: Terör örgütleriyle tüm ilişkilerinizi kesin
Yayınlama: 01.12.2022
A+
A-

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak ve Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü PKK/YPG’ye karşı yürüttüğü Pençe Kılıç Hava Harekatı, ABD’nin tepkisiyle karşılaşmıştı. ABD, hava harekatının, DEAŞ’la mücadeleyi sekteye uğrattığını savunarak operasyonun durdurulması çağrısı yapmıştı. Operasyonların devam edeceği mesajını veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Binlerce kilometre öteden gelip terörist masum ayrımı yapmadan her yeri yakıp yıkanlar Türkiye’nin bu hassasiyetine saygı duymak gerekir. Biz kimseden izin almadığımız gibi kimseye de hesap vermeyiz. İsim değişikliği oyunlarıyla tescilli terör örgütünü destekleyenlerin riyakarlıklarına tahammül etme durumunda değiliz” demişti.

“MÜTTEFİK ÜLKELERİ PKK’YA DESTEK OLMAMALARI KONUSUNDA UYARDIK”

Hava harekatına ilişkin ABD’nin eleştirilerine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan dikkat çeken uyarı geldi. Türkiye’nin müttefik ülkeleri, DEAŞ’la mücadele bahanesi altında PKK’ya destek vermemeleri konusunda uyardıklarını belirten Bakan Akar, “Son dönemde yapılan görüşmelerde müttefik ülkelere eli kanlı bir terör örgütü olan, sınırlarımıza ve halkımıza saldıran PKK/KCK/YPG’ye, DEAŞ’la mücadele bahanesi dahil her ne sebeple olursa olsun destek olmamaları, teröristlerden ayırt edilmeyi zorlaştıracak kendi bayrak ve kendi üniformalarını kullandırmamaları, bulundukları bölgelerden teröristleri uzak tutmaları ve bir an önce terör örgütleri ile tüm ilişkilerini kesmeleri hatırlatılmakta ve gerekli uyarılar yapılmaktadır” dedi.

“TUTUMLARI KABUL EDİLEMEZ”

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Akar sözlerini şu şekilde sürdürdü: “PKK/KCK/YPG son dönemde de sivil yerleşim alanlarımızı hedef almış, çocuk, kadın, öğrenci, öğretmen demeden masum vatandaşlarımıza yönelik alçak ve kanlı saldırılar gerçekleştirmiştir. Binlerce kilometre öteden DEAŞ terör örgütünü tehlike olarak hissedenlerin, sınırlarımızın yanı başından okullar dahil sivil yerleşim yerlerimizi hedef alan ve masum insanlarımızı katleden terör örgütlerine karşı gerekli tedbirleri almamız konusundaki tutumları kabul edilemez.

“TEK HEDEFİMİZ TERÖRİSTLERDİR”

Sivillerin, tarihi, dini ve kültürel varlıklar ile çevrenin ve koalisyon güçlerinin zarar görmemesi için azami dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir. Tek hedefimiz teröristlerdir. Herhangi bir etnik, dini, mezhepsel yapı bizim için hedef olamaz. Türkler ve Kürtler kardeştir. Tüm fitne, fesat ve dezenformasyon çabalarına rağmen kardeş kalmaya devam edecektir.

“HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde 4 bin 500 radikal DEAŞ’lı teröristi etkisiz hale getiren Türkiye, DEAŞ ve diğer tüm terör örgütleri ile mücadele için her türlü işbirliğine hazırdır. Kim destek verirse versin, arkalarında kim olursa olsun asil milletimizi, başına musallat olan terör belasından kurtarmaya azimli ve kararlıyız.”

“VERİLEN SÖZLERİN TUTULMASINI İSTEDİK”

Öte yandan, ABD’den yapılan, “Türkiye’nin Suriye’de yeni bir askeri operasyon düzenlemesine şiddetle karşı olunduğuna” yönelik açıklamalara ilişkin soru üzerine de Bakan Akar, “Bizden tekrar değerlendirmemizi istediler. Biz de hassasiyetlerimizi, görüş ve düşüncelerimizi anlattık, verilen sözlerin tutulmasını istedik. Bizi, yani durumu anlamaları gerektiğini vurguladık” yanıtını verdi.

sonbasin.com / haberler.com

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş