15’inci yıla özel Yunus Emre temalı koleksiyon sergisi açıldı

15. ULUSLARARASI ANADOLU KALİGRAFİ VE TİPOGRAFİ ETKİNLİĞİ-15. YILA ÖZEL YUNUS EMRE TEMALI KOLEKSİYON SERGİSİ’NİN AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

15’inci yıla özel Yunus Emre temalı koleksiyon sergisi açıldı
Yayınlama: 24.11.2023
A+
A-

15. Uluslararası Anadolu Kaligrafi ve Tipografi Etkinliği-15. Yıla Özel Yunus Emre Temalı Koleksiyon Sergisi’nin açılış töreni gerçekleştirildi.

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlık Sergi Salonu’nda düzenlenen açılış törenine Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcıları Prof. Duygu Kahraman, Dr. Öğr. Üyesi Murat Ateşli, Grafik Sanatlar Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Mehtap Uygungöz, öğretim üyeleri ve öğrenciler katılım gösterdi.

“Her bir eserin birbirinden güzel ve kaliteli olduklarını görüyoruz”

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Murat Ateşli serginin açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Fakültemiz kurulduğu tarihten bugüne evrensel değerlerde, bilgi üretimi ve deneyimleriyle ülkemizin ve dünyamızın ihtiyaç duyduğu nitelikli sanatçılar yetiştirmeyi amaç edinmiştir. Düşünce ve kültürel tarihimizin önemli simgelerinden biri olan Yunus Emre’nin temasıyla bir sergi düzenledik. Kaligrafi ve Tipografi sanatçılarının koleksiyonundan oluşan bu sergide her bir eserin birbirinden güzel ve kaliteli olduklarını görmekteyiz.”

“Bugün geldiğimiz noktadan çok mutluyuz”

Dr. Öğr. Üyesi Mehtap Uygungöz ise 15 yıldır süregelen bu etkinliğin nasıl başladığını ve nasıl devam ettiğini anlattı. Uygungöz, “Kaligrafi ve Tipografi etkinliğine 15 yıl önce 18 katılımcıyla ‘Kökler ve Açılımlar’ isminde bir sergiyle başladık. Kaligrafi ve Tipografinin özündeki harflerin nasıl bir sanat eserine dönüşeceğini ve ileride nasıl bir ivme kazanacağını göstermek adına bu sergiyi oluşturduk. Her bir katılımcımız Yunus Emre’nin ‘gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevileli’ çağrısıyla sergiye dahil oldular. Bugün geldiğimiz noktadan çok mutluyuz” dedi.

Sergi 6 Aralık Çarşamba gününe kadar ziyaret edilebilecek.

sonbasin.com / İHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş