Türkiye ile El Salvador arasında SİHA, helikopter ve zırhlı araç anlaşması!

El Salvador Silahlı Kuvvetleri gelişmiş Türk sistemleri ile modernleşiyor. El Salvador’un Türkiye’den ANKA SİHA sistemleri, T625 GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri ve BMC Vuran araçlarını temin ettiği belirtiliyor.

Türkiye ile El Salvador arasında SİHA, helikopter ve zırhlı araç anlaşması!
Yayınlama: 10.08.2023
A+
A-

Defensa.com’un haberine göre El Salvador, Türkiye’den ANKA SİHA, T625 Gökbey ve BMC Vuran tedarik edecek. Geçtiğimiz aylarda 11 adet BMC Vuran’ın El Salvador’a tesliminin ardından El Salvador Bölgesel Kontrol Güvenlik Programı’nın 3. aşaması başlamış oldu.

ANLAŞMANIN DETAYLARI

Bu aşamada çeşitli sistemlerin modernize edilmesi veya tedarik edilmesi hedefleniyor. Bölgesel Kontrol Güvenlik Programı’nın 3. aşaması ile farklı sistemlerin tedariklerine başlanılması bekleniyor.

Türkiye ile El Salvador arasında SİHA, helikopter ve zırhlı araç anlaşması!

Bunların arasında Bell B-142, 113 adet İHA/SİHA (ANKA-S olduğu iddia ediliyor), T625 Gökbey, BMC Vuran ve MD 500D helikopteri gibi sistemler var.

Ocak 2022’de El Salvador Dışişleri Bakanlığı ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Savunma Sanayii İş Birliği (SSİ) Anlaşması imzalanmıştı.

Anlaşma, Türkiye ve El Salvador arasında iş birliğinin kurumsallaştırılarak iki ülke arasında savunma sanayii alanında gerçekleştirilecek karşılıklı iş birliği faaliyetlerinin esaslarını kapsıyor.

EL SALVADOR CUMHURBAŞKANI NAYİB BUKELE’DEN TUSAŞ’A ZİYARET

El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele ve beraberindeki heyet Ocak 2022’de Türkiye ziyareti kapsamında TUSAŞ tesislerine ziyaret düzenlemişlerdi. Ziyaret esnasında El Salvador ile uydu alanında iş birliği anlaşması imzalanmıştı. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil gelişmeyi, “Havacılık ve uzay alanındaki kabiliyetlerimizle işbirliğine hazır olduğumuzu ileterek, uydu alanındaki işbirliği anlaşmamız ile güzel bir başlangıç yapmış olduk. Hayırlı uğurlu olsun” ifadeleriyle duyurmuştu.

El Salvador Cumhurbaşkanlığı da ziyaret hakkında açıklama yapmıştı. Açıklamada cumhurbaşkanının dikkatini yüksek gözetleme kapasitesi sahip ANKA insansız hava aracı sisteminin çektiği belirtilmişti.

sonbasin.com / haber7

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş