SpaceX bu sefer iPhone’lar için uydu fırlatacak!

Apple’ın ortağı Globalstar, SpaceX’e iPhone uydu yoluyla yardım hizmetini geliştirmesi nedeniyle uydu fırlatmak için SpaceX’e 64 milyon dolar ödeyecek. Şirketin uyduların yüzde 85’ini iphone’lara tahsis edeceği belirtildi.

SpaceX bu sefer iPhone’lar için uydu fırlatacak!
Yayınlama: 02.09.2023
A+
A-

Apple’ın uydu ortağı Globalstar, Uydu Üzerinden Acil SOS iPhone özelliğinin iletişim ağını güncellemek için kullanılacak yeni uyduları fırlatmak üzere Elon Musk’ın SpaceX şirketine ödeme yapıyor.

Bir SEC dosyasında açıklanan anlaşmanın ayrıntılarına göre Globalstar SpaceX’e 64 milyon dolar ödeyecek. Ödemeler, SpaceX’in uyduları fırlatmayı planladığı 2023’ten 2025’e kadar yapılacak.

HİZMET UYDU ÜZERİNDEN İNSANLARIN YARDIM ALMASINI SAĞLIYOR

Apple geçtiğimiz yıl yeni iPhone 14 modelleriyle birlikte Uydu Üzerinden Acil SOS özelliğini tanıtmıştı. Bu teknoloji iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’in WiFi veya hücresel bağlantı olmadığında acil servislerle iletişime geçmesini sağlıyor.

SpaceX bu sefer iPhone'lar için uydu fırlatacak!

Globalstar, Apple’ın bu girişimdeki ortağıdır ve özelliğin çalışmasını sağlayan uyduları idare etmektedir. Apple, lansman sırasında Uydu Üzerinden Acil SOS’in iki yıl boyunca ücretsiz olacağını söyledi ve şu ana kadar nihayetinde ne kadara mal olabileceği konusunda bilgi vermedi.

GLOBALSTAR AĞ KAPASİTESİNİN YÜZDE 85’İNİ İPHONE’LARA TAHSİS EDECEK

Globalstar’ın SpaceX’e ödediği 64 milyon dolar uyduları çalıştırma maliyetinin sadece bir kısmı olarak görülüyor.

Globalstar, mevcut ve gelecekteki ağ kapasitesinin yüzde 85’ini Apple’ın iPhone’larına tahsis etmeyi, Globalstar’ın tüm personeli, yazılımı, uydu sistemlerini ve daha fazlasını sağlamayı ve sürdürmeyi, aynı zamanda minimum kalite ve kapsama standartlarını korumayı kabul etti.

iPhone 14 modellerinin piyasaya sürülmesinden önce Globalstar Kanadalı bir şirketten 327 milyon dolar değerinde uydu ekipmanı satın almış, Apple ise Globalstar’a 252 milyon dolar borç vermişti.

SpaceX bu sefer iPhone'lar için uydu fırlatacak!

İPHONE’DAKİ BU HİZMET HAYAT KURTARMIŞTI

Geçtiğimiz hafta bir kadın ve köpeği Utah’taki bir kanyonda aniden bastıran sele kapıldı. Kadının iPhone’undaki SOS acil durum özelliği kurtarma ekiplerine haber verdikten sonra kurtarıldılar.

Ayrıca başka bir olayda iPhone 14 sahibi bir sürücünün 120 metrelik uçurumdan düşmesinin ardından Apple’ın ‘çarpışma algılama teknolojisi’ uyarı göndermiş ve olay yerine giden arama kurtarma ekipleri sürücüyü canlı olarak yukarı çıkarmışlardı.

APPLE’IN UYDU YOLUYLA YARDIM HİZMETİ HANGİ ÜLKELERDE KULLANILIYOR

Uydu üzerinden Acil SOS Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Fransa, Almanya, İrlanda, Birleşik Krallık, Avusturya, Belçika, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Avustralya, Yeni Zelanda ve Portekiz’de kullanılabiliyor.

sonbasin.com / haber7

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş