Riskli buluyorlar… Huawei, bir ülkede daha yasaklanabilir!

ABD de başta olmak üzer 7 ülkenin yasak getirdiği Huawei firmasına bir yasak daha Portekiz’den gelebilir. Portekiz hükümeti Huawei’yi ülkenin 5G ağından men etme kararını değerlendiriyor.

Riskli buluyorlar… Huawei, bir ülkede daha yasaklanabilir!
Yayınlama: 30.05.2023
A+
A-

Portekiz, Çinli tedarikçi Huawei’nin 5G ağının kurulmasında rol oynamasını yasaklayan en son Avrupa ülkesi olabilir.

Financial Times, Portekiz hükümetinin siber güvenlik konseyinin, Huawei kitini de içeren bazı 5G ekipmanlarına yönelik nihai bir yasağın gerekçelerini ortaya koyduğunu bildirdi.

Telekom sektörü yetkililerine göre bu plan, “yüksek riskli” olduğu düşünülen ekipmanların kullanımını kısıtlamayı öngörüyor.

Riskli buluyorlar... Huawei, bir ülkede daha yasaklanabilir!

ŞİMDİYE KADAR 7 ÜLKEDE YASAKLANDI

Huawei, ABD hükümetinin casusluk iddiaları nedeniyle satıcıyı yasaklaması için artan baskısının ardından son yıllarda bir dizi ülkede yüksek riskli satıcı olarak kabul edildi.

İngiltere, Danimarka, İsveç, Estonya, Letonya ve Litvanya, Huawei’nin 5G ağ altyapılarında yer almasını yasaklayan Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor.

Birleşik Krallık, altı ay sonra, Temmuz 2020’de rotasını değiştirmeden önce satıcıya başlangıçta 5G yapısında sınırlı bir rol vermişti.

Almanya’nın ayrıca, daha önce Çinli telekom satıcılarının ekipmanlarını ‘duruma göre’ onaylayacağını belirtmesine rağmen, Huawei ve bir başka Çinli satıcı olan ZTE’yi 5G ağının bazı bölümlerinden yasaklamayı düşündüğü söyleniyor.

Riskli buluyorlar... Huawei, bir ülkede daha yasaklanabilir!

BAKANLARIN ONAY SÜRECİNDE

Şimdiye kadar Portekiz hükümetinin Huawei’yi yasaklamayı düşündüğüne dair herhangi bir belirti yoktu. Ancak dün yayınlanan belgede 5G ağında yüksek riskli olarak kabul edilen ekipmanların kullanımını kısıtlayan uygulama planları detaylandırıldığı ancak bunun için Bakanlar Kurulu’nun onayı gerekeceği belirtildi.

Portekiz hükümeti şimdilik değerlendirme sonucunun “gizli” olduğunu, ancak belirli ekipman ve hizmetlerin kullanımının hariç tutulması, kısıtlanması veya sonlandırılmasıyla sonuçlanabileceğini söyledi.

HUAWEİ ŞİRKETİNDEN AÇIKLAMA GELDİ

Buna karşılık Huawei, “bu konu hakkında önceden bilgisi olmadığını ve kendisine danışılmadığını” ve ülkede yürürlükte olan tüm yasa ve yönetmeliklere uymaya devam edeceğini belirtti.

Daha geçen ay, ülkenin en büyük operatörü Altice Portugal’ın, 2018’de Huawei ile 5G anlaşması imzalamasına rağmen, 5G çekirdek ağı için ekipman sağlayıcısı olarak Nokia’yı seçtiğini açıklamıştı.

sonbasin.com / haber7

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş