Konya’daki pilot projede gelir kaybı riskine TARSİM teminatı

Konya’da pilot proje kapsamında ekmeklik ve makarnalık buğday ürünlerinde gelir kaybı riskine Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) teminatı getirildi.

Konya’daki pilot projede gelir kaybı riskine TARSİM teminatı
Yayınlama: 22.10.2022
A+
A-

ANKARA (AA) – “Tarım Sigortaları Havuzu Tarafından 2022 Yılında Kapsama Alınacak Riskler, Ürünler ve Bölgeler ile Prim Desteği Oranlarına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı”, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, gelir koruma sigortasıyla, Konya’da pilot proje kapsamında ekmeklik ve makarnalık buğday ürünlerinde verim değişimi ve Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü alım baremine göre Konya Ticaret Borsasında hasat sonrası oluşan ürün fiyatının beklenen fiyattan farklı olması nedenlerine bağlı oluşacak gelir kaybı riskine yönelik düzenleme yapıldı.

Düzenlemeyle, söz konusu gelir kaybı riski, ilgili genel şartlar ile tarife ve talimatlar kapsamında, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçilerin özlük, ürün ve arazi bilgileri dikkate alınarak TARSİM tarafından teminat altına alınacak.

Ayrıca gelir koruma sigortasında, sigorta priminin yüzde 60’ı oranında prim desteği Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinin ilgili tertibinden TARSİM’e aktarılarak karşılanacak.

Karar 1 Kasım’da yürürlüğe girecek.

Muhabir: Sevgi Ceren Gökkoyun

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş