Kolombiya’nın Usaquen kasabasında geleneksel el yapımı ürünler kültürel zenginliği yansıtıyor

Kolombiya’nın başkenti Bogota’ya 10 kilometre mesafedeki Usaquen kasabası, geleneksel el yapımı ürünleri ve hediyelik eşyalarıyla ülkenin kültürel zenginliğini yansıtıyor.

Kolombiya’nın Usaquen kasabasında geleneksel el yapımı ürünler kültürel zenginliği yansıtıyor
Yayınlama: 02.02.2023
A+
A-

BOGOTA (AA) – Muisca yerlileri dilinde “Usaquen” ismi, “asalet”, “ayrıcalık” ve “onur” anlamlarına geliyor. “Usaquen Bit Pazarı” ismiyle 1990’da dönemin yerel yetkililerinin desteğiyle hayata geçirilen proje, bölge halkına zamanla ciddi ekonomik katkı sağlayınca bugün cazibe merkezine dönüştürüldü.

Kolombiya kültürünü ve geleneğini bir araya getiren pazarda, 240’ı aşkın esnafla muhtelif el yapımı ürünlerin satılmasının yanında ziyaretçilere lezzetli geleneksel tatlılar sunuluyor.

Gastronomi severlerin de buluşma noktasına haline gelen kasabada, bahçeli kafeleri, geleneksel mutfağı ve sokak müzisyenlerinin kukla gösterileriyle ziyaretçilerin keyifli zaman geçirmesi sağlanıyor.

Pazarda, çeşitli el yapımı takılar, deri çantalar, antika eşyalar, mobilya, bitki, ikinci el kitaplar, el sanatları ve yerel kahve çekirdeklerine varıncaya kadar ülkenin her bölgesini yansıtan ürünleri bulmak mümkün.

Usaquen, cazibe merkezine dönüştürülüyor

Yetkililer, yılın belirli günlerinde çeşitli organizasyonlar düzenleyip yurt içi ve dışından zanaatkarların, tüccarların, koleksiyonerlerin, ünlü kitap yazarların ve sanatçıların kasabaya gelmesini sağlayarak Usaquen’i cazibe merkezine dönüştürüyor.

Silahlı çatışma kurbanlarına da özel desteğin verildiği kasabadaki çarşıda, yerli topluluklarının kendi kültürlerine has ürettikleri eşyalarını satabilmesi için belirli tezgahlar tedarik ediliyor.

“Kolombiya’ya ait her şeyi bulabileceğiniz ender bir yer”

AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan satıcılar, Usaquen Bit Pazarı’nın her kesime hitap ettiğini belirtti.

El yapımı değişik gözlük ve saatler satan Cesar Camacho isimli satıcı, kasabaya ziyaretçi sayısının giderek daha da arttığını belirterek, “Bu muhteşem yere uğramanızı içtenlikle tavsiye ediyorum, Kolombiya’ya ait her şeyi bulabileceğiniz ender bir yerdir.” dedi.

Birbirinden farklı ve motifte geleneksel çantalar satan Eliana Marin, Kolombiya’nın her yöresinden çanta sattıklarını anlatarak, turistlerin tezgahlarına yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

El yapımı deri ürünler satan Carlos Barrera isimli esnaf, Usaquen Bit Pazarı’na gelen turistlerin gördükleri güzellikler karşısında şaşırdığını söyleyerek, “Turistler için buradan satın alınan ürünler anı değeri taşıyor.” ifadesini kullandı.

Kolombiya’nın tüm bölgelerine özgü baharatlar satan Daniela Goyeneche, pazara birçok bölgeden kişinin geldiğini, özellikle hafta sonlarında pazarın çok kalabalık olduğunu dile getirdi.

Muhabir: Sinan Doğan

sonbasin.com / AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş