IMF, Ukrayna’ya 15.6 milyar dolarlık kredi programını onayladı

ABD merkezli Uluslararası Para Fonu (IMF) Yönetim Kurulu, 115 milyar dolarlık küresel destek paketinin bir parçası olarak Ukrayna’ya verilecek 15.6 milyar dolarlık kredi programının onaylandığını duyurdu. Buna göre 2.7 milyar doların hemen ödeneceği vurgulandı.

IMF, Ukrayna’ya 15.6 milyar dolarlık kredi programını onayladı
Yayınlama: 01.04.2023
A+
A-

 

IMF, 22 Mart’ta açıklama yapıp heyetler bazında anlaşıldığını ve Ukrayna’ya 48 aylık fon desteği sağlayacak ekonomik programın, nihai onay için IMF Yönetim Kurulu’na gönderildiğini duyurmuştu. IMF dün yönetim kurulunun krediye onay verdiğini belirtip “IMF Kurulu, Ukrayna’ya yönelik toplam 115 milyar ABD Doları tutarındaki destek paketinin bir parçası olarak 11,6 milyar SDR’lik (yaklaşık 15,6 milyar ABD Doları) Genişletilmiş Fon Kolaylığı (EFF) kapsamında 48 aylık yeni bir genişletilmiş düzenlemeyi onayladı” ifadelerini kullandı.

IMF, Ukrayna’ya 15.6 milyar dolarlık kredi programını onayladı

Ukrayna’nın EFF destekli programının, ilk aşamasında Ukrayna bütçesinin sağlamlaştırılması ve istikrara kavuşturulması planlanırken ikinci aşamasında ise savaş sonrası yeniden yapılanma ve Ukrayna’nın AB’ye katılım yolunda uzun vadeli büyümeyi teşvik etmek için kurumları güçlendirmeyi amaçladığı ifade edildi. Yürütme Kurulu’nun kararı, yaklaşık 2,7 milyar ABD dolarının derhal ödenmesine izin veriyor.

 

sonbasin.com / DHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş