İbrahim Kalın ile Tim Barrow telefonda görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Birleşik Krallık Ulusal Güvenlik Danışmanı Tim Barrow ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede ikili siyasi ve ekonomik ilişkiler, savunma sanayii alanındaki işbirliği, Ukrayna savaşındaki son gelişmeler, Suriye ve terörle mücadele konuları ele alındı.

İbrahim Kalın ile Tim Barrow telefonda görüştü
Yayınlama: 02.12.2022
A+
A-

Ukrayna savaşının uzamasının insani krizleri derinleştirdiğine ve küresel düzeyde enerji, gıda ve ekonomik kırılganlığın artmasına neden olduğu ifade edildi. Savaşın sonlandırılması ve müzakere masasına dönülmesi için Türkiye’nin diplomatik girişimlerine desteğin büyük önem arz ettiği vurgulandı.

Tahıl Anlaşmasının uzatılmasından duyulan memnuniyet dile getirilirken tahıl sevkiyatının daha etkin bir şekilde sürdürülmesi gerektiği belirtildi.

İstanbul’da gerçekeleşen terör saldırısı sonrasında Suriye’ye yapılan operasyonların Türkiye’nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturan terör örgütleri PKK/PYD/YPG’ye yönelik olduğu dile getirildi. Bu kapsamda Türkiye’nin BM Sözleşmesi’nin 51. Maddesi uyarınca meşru müdafaa hakkına sahip olduğunun altı çizildi.

TFX projesi dâhil savunma sanayii alanında iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi ve somut projelerin hayata geçirilmesi konusunda mutabık kalındı.

sonbasin.com / Milliyet.com

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş