Hükümetler alarm veriyor… İngiltere dev zirve için ev sahipliği yapacak!

Bu yıl yapay zeka güvenliği konusundaki ilk büyük küresel zirveye ev sahipliğini İngiltere yapacak. Birleşik Krallık’ta yapılacak olan yapay zeka güvenlik zirvesi, teknoloji devlerinden tam not aldı.

Hükümetler alarm veriyor… İngiltere dev zirve için ev sahipliği yapacak!
Yayınlama: 08.06.2023
A+
A-

Birleşik Krallık hükümeti, “yapay zekadan kaynaklanan en önemli riskleri değerlendirmek ve izlemek için güvenlik önlemleri” üzerinde anlaşmaya varmak amacıyla bu sonbaharda “küresel” bir yapay zeka zirvesi düzenleyeceğini duyurdu.

Hükümetler alarm veriyor... İngiltere dev zirve için ev sahipliği yapacak!

ÖNDE GELEN TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİ KATILACAK

Kimlerin katılacağı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı ancak İngiliz hükümeti tartışmaya “kilit ülkelerin, önde gelen teknoloji şirketlerinin ve araştırmacıların” katılmasını istediğini söylüyor.

Bu sonbaharda Birleşik Krallık’ta düzenlenecek olan zirve, sınır sistemleri de dahil olmak üzere yapay zekanın risklerini ele alacak ve uluslararası koordineli eylem yoluyla bunların nasıl azaltılabileceğini tartışacak. Ayrıca, ülkelerin bu riskleri azaltmak için ortak bir yaklaşım geliştirme konusunda birlikte çalışmaları için bir platform sağlayacağı belirtildi.

Bugün ABD’ye giden İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın, Başkan Biden ile bir araya gelerek yapay zeka gibi teknolojilerde “ortak liderlik” için öneride bulunacağı ve ekonomik açıdan önemli diğer konularda görüşmelerin gerçekleştirileceği söyleniyor.

TEKNOLOJİ DEVLERİNDEN RISHI SUNAK’A ÖVGÜ DOLU SÖZLER

Birleşik Krallık’ın küresel bir yapay zeka zirvesine ev sahipliği yapma isteğini duyuran basın açıklamasının aynı zamanda “Birleşik Krallık’ta yapay zeka çalışmalarını genişleten küresel şirketler” ile ilgili ayrı bir iddiayı bir araya getirmesi ve hükümetin geçen hafta Londra’da bir ofis açan OpenAI gibi gelişmeleri öne çıkarması dikkat çekiyor.

Ayrıca teknoloji devleri ve yapay zeka firmalarından yapılan yorumlar Rıshı Sunak için olumlu not alıyor. Google DeepMind, Anthropic, Palantir ve Faculty gibi firmalar üst düzey yöneticilerinin destekleyici açıklamalarıyla zirve planına övgüler yağdırdı.

Hükümetler alarm veriyor... İngiltere dev zirve için ev sahipliği yapacak!

DeepMind’dan Demis Hassabis, Sunak’ın “Yapay Zeka Güvenliği Küresel Zirvesi’nin hükümet, endüstri, akademi ve sivil toplumu bir araya getirmede kritik bir rol oynayacağını” söylüyor.

Anthropic şirketi ise Başbakan’ı “cevaplar bulmak ve akıllı konuşmalar yapmak için dünyayı bir araya getirdiği” için övdü.

Faculty’den Marc Warner, Birleşik Krallık’ın “teknolojik liderlik” sağlamak ve “uluslararası işbirliğini teşvik etmek” için “mükemmel bir konumda” olduğunu öne sürüyor.

ZİRVEDE HANGİ KONULAR GÖRÜŞÜLECEK

İngiltere’nin tercih ettiği strateji, kendisini yapay zeka endüstrisinin en iyi dostu olarak konumlandırmak olarak görülüyor.

Zirve duyurusu, Sunak’ın aralarında Anthropic’ten Amodei, DeepMind’dan Hassabis ve OpenAI’den Sam Altman’ın da bulunduğu yapay zeka devlerini yöneten bir dizi teknoloji yöneticisiyle bir araya gelmesinden yaklaşık iki hafta sonra yapıldı.

Bunun ardından hükümet, yapay devlerinin henüz var olmayan “süper zeki” yapay zeka sistemlerine karşı öne sürdükleri bilimkurgu endişelerini açıkça tekrarlayacak. Bu bağlamda; yapay zeka güvenliği tartışmasını gelecekteki teorik risklere odaklanarak çerçevelemek ve yapay zekanın burada ve şu anda neden olduğu gerçek zararları, mahremiyetin kötüye kullanılması, önyargı, ayrımcılık ve dezenformasyon, telif hakkı ihlali ve çevresel zarar gibi tartışmayı önemsizleştirmek amacıyla aniden varoluşsal yapay zeka riski hakkında konular görüşülecek.

Hükümetler alarm veriyor... İngiltere dev zirve için ev sahipliği yapacak!

GÖRÜŞME İSTENİLEN GİBİ GİTMEYEBİLİR

Biden yönetiminin Sunak’ın yapay zeka güvenlik zirvesinden ne sonuç çıkaracağı henüz belli değil. ABD hükümetinden önemli birinin katılıp katılmayacağı da bilinmiyor. Ancak yapay zeka devlerinin çoğunlukla ABD merkezli olması, yapay zeka düzenleme konuşmasını sekteye uğratabileceğinden endişe ediliyor.

Ayrıca, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin, düzenleyicilerin ve kanun koyucuların, güvenlik önlemleri ve güvenlik standartları konusunda uluslararası bir anlaşmaya varmak amacıyla çeşitli tartışma kanallarını ve girişimleri harekete geçirerek, hızla gelişen makine öğrenimi teknolojilerinden kaynaklanan güvenlik riskleri konusunda artan alarmlara yanıt verdiği bir zamanda bu yapay zeka zirvesini gerçekleştirilmiş olacak.

Bu arada Avrupa Birliği, iki yıl önce yapay zekanın düzenlemek için kendi taslak mevzuatını sunmuştu. Üretken yapay zekanın nasıl ele alınması gerektiğini düşünmek de dahil, AB Yapay Zeka Yasası üzerinde siyasi anlaşmanın bu yılın sonuna kadar yapılması bekleniyor.

sonbasin.com / haber7

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.