GSK Türkiye ile Abdi İbrahim’den solunum ilaçlarının yerli üretimi için yatırım

GSK Türkiye Genel Müdürü Selim Giray:
– “İlaç ithalatından yerel üretime geçişte önemli bir adım niteliğinde olan bu büyük yatırımı, güçlü altyapı ve eşsiz bilgi birikimi ile yalnızca sektörümüz için değil tüm ülkemiz için gurur kaynağı olan Abdi İbrahim ile hayata geçirmeyi ayrıcalık olarak kabul ediyorum”
– Abdi İbrahim Genel Müdürü Dr. Süha Taşpolatoğlu:
– “Yatırımlarımızla ülkemizin ilaçta önemli bir oyuncu olma hedefine katkı sunuyoruz, sunmaya da devam edeceğiz”
– Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu:
– “Solunum yolu hastalıklarında yerli ilaç tedarikimiz açısından son derece önemli olacak bu tesisin GSK’nın tüm nebül portföyünün üretildiği dünyadaki tek merkez olacak olması, bizim sıklıkla vurguladığımız ülkemizin üretim, AR-GE, lojistik gibi pek çok alanda merkez olma özelliğini destekleyen başarılı bir örnek”

GSK Türkiye ile Abdi İbrahim’den solunum ilaçlarının yerli üretimi için yatırım
Yayınlama: 09.12.2022
A+
A-

İSTANBUL (AA) – GSK Türkiye ile Abdi İbrahim iş birliğinde, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin desteğiyle hayata geçirilen Steril İnhalasyon Tesisi faaliyetine başladı.

GSK Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, GSK Türkiye ile Abdi İbrahim iş birliğinde, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin desteğiyle hayata geçirilen steril inhalasyon tesisinin resmi açılışı Abdi İbrahim Esenyurt Üretim Kompleksi’nde gerçekleştirildi.

İki şirketin teknoloji, bilgi birikimi ve tecrübesinin eseri olan tesis yatırımı ile ülkemizde ilaç üretiminin yerelleşmesi hedefine katkı sunulması ve 5 yıl içinde toplam değeri 2 milyar Türk lirasını bulan 600 milyon adet nebül üretilmesi hedefleniyor.

GSK’nın liderliğinde geliştirilen ve solunum yolu hastalıklarının tedavisinde ilaç olarak kullanılan nebül teknolojisinin, Türkiye ilaç sektöründe faaliyet gösteren Abdi İbrahim’in Esenyurt Üretim Kompleksi’nin içerisinde yer alan steril inhalasyon tesisinde üretilecek olmasıyla, toplum sağlığı ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlaması amaçlanıyor.

340 milyon TL tutarında yatırımla kurulan uluslararası standartlardaki tesis, GSK Türkiye’nin son 10 yılda imza attığı en büyük yatırım olurken, şirketin tüm nebül portföyünün üretildiği dünyadaki tek üretim merkezi olma özelliğini de taşıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen GSK Türkiye Genel Müdürü Selim Giray, astım ve koah gibi solunum hastalıklarının tüm dünyada ve Türkiye'de önemli toplumsal sağlık sorunları arasında yer aldığını belirtti.

Türkiye'de yaklaşık 8 milyon kişinin bu hastalıklarla mücadele ettiğini kaydeden Giray, “Büyük bir ekip öncülüğünde Avustralya’daki GSK üretim tesisinden ülkemize gerçekleştirdiğimiz bu ileri teknoloji ve bilgi transferi ile global standartlardaki bir tesisi ülkemize kazandırmaktan ve ilaç üretiminin yerelleşmesine katkı sağlamaktan gurur duyuyoruz.

Açılışını gerçekleştirdiğimiz Steril İnhalasyon Tesisi’ni Abdi İbrahim ile 30 yılı aşkın bir süredir devam eden güçlü iş birliğimizin en önemli yansıması olarak görüyorum. İlaç ithalatından yerel üretime geçişte önemli bir adım niteliğinde olan bu büyük yatırımı, güçlü altyapı ve eşsiz bilgi birikimi ile yalnızca sektörümüz için değil tüm ülkemiz için gurur kaynağı olan Abdi İbrahim ile hayata geçirmeyi bir ayrıcalık olarak kabul ediyorum. Tesisimizin ülkemize hayırlı olmasını ve ülkemizdeki milyonlarca hastanın şifa bulmasına vesile olmasını dilerim.” ifadelerini kullandı.

– “Ülke ekonomisi ve ilaç sektörü için önemli bir yatırım”

Abdi İbrahim Genel Müdürü Dr. Süha Taşpolatoğlu da sadece bugüne değil geleceğe de hizmet etme bilinciyle, geleceğin tedavi ihtiyaçlarını da karşılayacak yatırımlar yapma vizyonuyla hareket ettiklerini vurguladı.

Tesisin hem sektör hem de ülke ekonomisi için önemine işaret eden Taşpolatoğlu, şunları kaydetti:

“GSK ile 30 yılı aşkın süredir kıymetli bir iş ortaklığı yürütüyoruz. Yaklaşık 4 senede hayata geçen bu yatırım projesiyle, iş ortaklığımızı taçlandırmış olduk. Tesis, GSK’nın tüm nebül portföyünün üretildiği dünyadaki tek üretim merkezi konumunda. Solunum, Abdi İbrahim için stratejik bir alan ve bu alanda tüm ihtiyaca yetecek şekilde geniş bir ürün portföyü sunuyoruz. GSK’nın bu alandaki yatırımı için Abdi İbrahim’i seçmesi bizim için gurur verici.

Biz ülkemize, sektörümüze, insanımıza ve ekibimize güveniyoruz. Öncü yatırımlarımızla ülkemizin ilaçta önemli bir oyuncu olma hedefine katkı sunuyoruz, sunmaya da devam edeceğiz. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’ne bizlere verdikleri destek, iş ortağımız GSK’ya değerli iş birlikleri için bir kez daha teşekkür etmek isterim. Tesisimiz, sektörümüze ve Türkiye’ye hayırlı olsun.”

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde 2003'ten beri Türkiye'nin kalkınması için birçok sektörde olduğu gibi yaşam bilimleri özelinde de AR-GE inovasyonu destekleyerek, yatırımları teşvik eden ve ihracatın artmasını sağlayan pek çok reform gerçekleştiğini aktardı.

7 milyar dolarlık ilaç pazarı ile dünyada ilk 20’de yer alan Türkiye'nin küresel sağlık ekosisteminin ilgisini cezbeden bir merkez konumunda olduğun altını çizen Dağlıoğlu, “Yatırım Ofisi olarak nitelikli yatırımları hedeflerken, Türk şirketler ile uluslararası şirketlerin başarılı ve sektörü güçlendirici iş birliklerini her zaman destekliyoruz.

Solunum yolu hastalıklarında yerli ilaç tedariğimiz açısından son derece önemli olacak bu tesisin GSK’nın tüm nebül portföyünün üretildiği dünyadaki tek merkez olacak olması, bizim sıklıkla vurguladığımız ülkemizin üretim, AR-GE, lojistik gibi pek çok alanda merkez olma özelliğini destekleyen başarılı bir örnek. GSK ve Abdi İbrahim İlaç’a 340 milyon liralık bu yatırım için teşekkür eder, yatırımın ülkemize hayırlı olmasını temenni ederim.”değerlendirmesinde bulundu.

sonbasin.com / AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş