Grossi: Zaporijya’da durum hala tehlikeli

Birlemiş Milletler’e (BM) bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Direktörü Rafael Grossi, Zaporijya Nükleer Santrali’nde (ZNPP) durumun hala tehlikeli olduğunu belirtti.

Grossi: Zaporijya’da durum hala tehlikeli
Yayınlama: 23.03.2023
A+
A-

Grossi, 5-10-13 Mart tarihlerinde IAEA’nın Zaporizhzhya Destek ve Yardım Misyonu (ISAMZ) ekibinin ZNPP’de inceleme yapmayı planladığını ancak başarısız olduğunu, incelemenin bugün yapılmayı planladıklarını söyledi. Grossi, durumun hala tehlikeli olduğunu vurgulayarak, “9 Mart’ta 11 saat boyunca tüm tesis harici gücünü kaybetti ve bu da tesisi, reaktör soğutması ve diğer temel nükleer güvenlik ve güvenlik işlevleri için acil durum dizel jeneratörlerine güvenmeye zorladı. ZNPP’deki nükleer güvenlik istikrarsız bir durumda. Ana elektrik hattından yapılan bu kesinti ve onarım çalışmaları 330 kV hattı yokken yapılırsa, tamamen elektrik kesintisine neden olacak ve santrali yedinci kez son savunma hattı olan dizel jeneratörlere bağımlı hale getirecektir” dedi.

“BİR GÜN ŞANSIMIZ TÜKENECEK” DEMİŞTİ

Grossi, Mart ayının başında ZNPP’ye yönelik saldırının ardından yaptığı açıklamada, “ZNPP yine son savunma hattı olan acil durum jeneratörleriyle çalışıyor. ZNPP altıncı kez, tekrar ediyorum altıncı kez, tesis dışı tüm gücünü kaybetmiş ve acil durum modunda çalışmak zorunda kaldı. Size hatırlatmama izin verin, burası Avrupa’nın en büyük nükleer santrali. Biz ne yapıyoruz? Bu sabah bu odada oturup bunun olmasına nasıl izin verebiliriz? Bu devam edemez. Her seferinde bir zar atıyoruz. Bunun devam etmesine izin verirsek, bir gün şansımız tükenecek” demişti. Grossi, tesisin güvenliği için acil durum çağrısı yapmıştı.

sonbasin.com / DHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş