Gigafactory heyecanı! Erdoğan’ın teklifine Elon Musk’tan dikkat çeken cevap

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’de dünyanın en zengin ismi olan Tesla ve SpaceX’in sahibi Elon Musk’la görüşmesi dünya kamuoyunun da ana gündemi olurken, görüşmeye fabrika teklifi damga vurmuştu.

Gigafactory heyecanı! Erdoğan’ın teklifine Elon Musk’tan dikkat çeken cevap
Yayınlama: 22.09.2023
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyaretleri kapsamında Tesla ve SpaceX’in sahibi Elon Musk ile de görüştü.

Dünyanın en zengin ismi olan Musk’la gerçekleşen toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7. Tesla fabrikasını Türkiye’de kurmasını teklif etti.

Yakın zamanda Türkiye’ye resmi olarak giriş yapan Tesla’nın fabrikalarının adı ‘Gigafactory’. 4 tanesi ABD’de bulunan fabrikalardan bir tane Almanya ve bir tane de Çin’de mevcut.

5 milyar Euro’yu aşkın yatırımla kurulması beklenen 7. Gigafactory için Türkiye ile birlikte Kanada, Fransa, Suudi Arabistan İspanya ve Hindistan gibi ülkeler de talip.

Musk’ın Türkiye’yi seçmesi durumunda, lokasyon olarak  7. Gigafactory’nin Alman otomotiv devi Volkswagen’in son dakikada fabrika yatırımından vazgeçtiği altyapısı ve liman bağlantısı olan Manisa’daki arazi olabileceği konuşuluyor. 

MUSK TÜRKİYE YATIRIMI İÇİN NE DÜŞÜNÜYOR
Erdoğan-Musk görüşmesinde Türkiye teklifine ünlü iş insanının yaklaşımı da merak konusu oldu.

Hali hazırda Türkiye ile hem Tesla’nın parçaları hem de SpaceX yerli uyduları uzaya fırlatma alanında işbirliği olan Musk’ın sözleri ilk ipucunu vermiş olabilir.

“İLK DÜŞÜNECEĞİMİZ ÜLKE TÜRKİYE OLACAKTIR”

Musk’ın Erdoğan’ı teklifine verdiği cevabı köşesinden aktaran Gazeteci Abdulkadir Selvi, ünlü iş insanının “Biz otomobillerimizin birçok parçasını ülkenizde yaptırıyoruz. Türkiye’de Tesla’nın birçok parçasını ürettiğimiz için de ayrıca memnunuz. Tabi ki ilk düşüneceğimiz ülke, Türkiye olacaktır” dediğini aktardı.

 

sonbasin.com / haber7

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş