ChatGPT ile ünlenmişti: OpenAI’ın kurucusu Sam Altman kovuldu!

Sam Altman, ChatGPT üreticisi OpenAI’nin CEO’su olarak şok bir hamleyle kovuldu. Yapay zeka girişimi, Altman’ın ‘yönetim kuruluyla iletişiminde tutarlı bir şekilde samimi olmadığını’ söyleyerek işine son verdi.

ChatGPT ile ünlenmişti: OpenAI’ın kurucusu Sam Altman kovuldu!
Yayınlama: 18.11.2023
A+
A-

Yapay zekâ destekli ChatGPT ve GPT-4 sohbet robotlarının arkasındaki Silikon Vadisi CEO’su Sam Altman, şirketinin yönetim kurulu tarafından aniden kovularak teknoloji sektöründe büyük bir sarsıntı oluşturdu.

Microsoft destekli OpenAI Cuma günü yaptığı açıklamada, yönetim kurulunun Altman’ın şirketi yönetme kabiliyetine olan güvenini kaybetmesinin ardından “liderlik geçişine” karar verdiğini söyledi.

ChatGPT ile ünlenmişti: OpenAI'ın kurucusu Sam Altman kovuldu!

SAMİMİ OLMADIĞI VE ŞİRKETİ ENGELLEDİĞİ BELİRTTİ

Şirketin blogunda yapılan açıklamada, “Sayın Altman’ın ayrılışı, yönetim kuruluyla iletişiminde tutarlı bir şekilde samimi olmadığı ve yönetim kurulunun sorumluluklarını yerine getirmesini engellediği sonucuna varan yönetim kurulu tarafından yapılan müzakereli bir inceleme sürecinin ardından gerçekleşti” denildi.

Yönetim kurulu, Altman’ın katkıları için minnettar olduklarını ancak “ilerlerken yeni liderliğin gerekli olduğuna” karar verdiklerini söyledi.

Şirket ya da yönetim kurulu Altman’ın ayrılış nedeni hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

YENİ CEO BELLİ OLDU

Baş Teknoloji Sorumlusu Mira Murati, 90 milyar dolarlık şirketi yönetmek için daha kalıcı bir yedek bulunana kadar geçici CEO olarak atandı.

Altman bu hafta San Francisco’da düzenlenen Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği forumundaki bir panelde şirketi temsil etti.

Duyurudan kısa bir süre sonra eski adı Twitter olan X’te bir paylaşımda bulunan Altman, “bu kadar yetenekli insanlarla çalışmayı sevdiğini” ve şirkete liderlik etmenin “benim için kişisel olarak dönüştürücü” olduğunu söyledi.

i loved my time at openai. it was transformative for me personally, and hopefully the world a little bit. most of all i loved working with such talented people.

will have more to say about what’s next later.

— Sam Altman (@sama) November 17, 2023

OPENAI YÖNETİM KURULUNU TEHDİT ETTİ

Altman X’te daha sonra yaptığı paylaşımlarda kovulmasının “garip bir deneyim” olduğunu ve “hala hayattayken kendi methiyeni okumak gibi bir şey” olduğunu söyledi ve “eğer patlamaya başlarsam, OpenAI yönetim kurulu hisselerimin tam değeri için peşime düşmeli” dedi.

Haber sitesi Semafor’un bu yılın başlarında bildirdiğine göre, Mark Zuckerberg gibi diğer teknoloji kurucularının aksine, Altman’ın OpenAI’de öz sermayesi yoktu ve istediği zaman kovulabilirdi.

ChatGPT ile ünlenmişti: OpenAI'ın kurucusu Sam Altman kovuldu!

ALTMAN’IN SÜRPRİZ AYRILIĞI TEKNOLOJİ SEKTÖRÜNDE BÜYÜK BİR TEPKİYE YOL AÇTI

X’teki eski Google CEO’su Eric Shmidt, Altman’ı “kolektif dünyamızı sonsuza dek değiştiren” bir “kahraman” olarak tanımladı.

Start-up’ı Altman ve Elon Musk ile birlikte kuran OpenAI başkanı Greg Brockman, haberlerin çıkmasından kısa bir süre sonra kendisinin de şirketten ayrılacağını duyurdu.

X’te “Birlikte zor ve harika zamanlar geçirdik, imkansız olması gereken nedenlere rağmen çok şey başardık, ancak bugünkü haberlere dayanarak istifa ediyorum” dedi.

sonbasin.com / haber7

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.