Bir avukat ChatGPT kullandığı için kovuldu: Yapay zeka aracılığıyla kendi şirketini kurdu!

Genç bir avukat stresini azaltmak amacıyla işini yapmak için ChatGPT kullandıktan sonra kovuldu. kovulan avukatın daha sonra yapay zeka aracılığıyla hukuk hizmetleri sunan kendi şirketini kurduğu belirtildi.

Bir avukat ChatGPT kullandığı için kovuldu: Yapay zeka aracılığıyla kendi şirketini kurdu!
Yayınlama: 18.11.2023
A+
A-

Bu yaz, daha önce Baker Law Group’ta çalışan 29 yaşındaki avukat Zachariah Crabill, iş yerinde ChatGPT kullandıktan sonra kovulduğunu Insider’a doğruladı.

Crabill, Colorado merkezli hukuk firmasındaki patronları Mayıs ayında tabağına daha fazla iş eklediğinde, artan teslim tarihleri ve işyeri içi dinamikler konusunda stresli hissettiğini söyledi.

Bir avukat ChatGPT kullandığı için kovuldu: Yapay zeka aracılığıyla kendi şirketini kurdu!

İŞ STRESİNİ AZALTMAK İÇİN CHATGPT KULLANDI

Tüm bunların üstesinden gelmek için daha önce kullandığı ve doğru bir araştırma aracı olarak güvendiği ChatGPT’ye başvurdu. Chatbot’tan, yazdığı bir dilekçeyi Colorado içtihadından ayrıntılarla desteklemesini istedi.

Crabill Insider’a gönderdiği e-postada, “ChatGPT beni saatlerce çalışmaktan kurtardığında, aksi takdirde berbat bir durumda küçük bir güneş ışını oldu” dedi. “Benim deneyimim benzersiz değil, ne yazık ki birçok avukatın kariyerlerinin başlarında kendilerinin de ‘kurtlara atıldığını’ söylediklerini duydum.”

HAZIRLAYIP GÖNDERDİĞİ DİLEKÇEDE SAHTE ALINTILARIN OLDUĞUNU FARK ETTİ

Avukat, dilekçeyi tamamladıktan sonra incelemesi için patronuna gönderdi ve nihayetinde Colorado mahkemesine sundu ancak yapay zekalı sohbet robotunun çalışmasını kontrol etme gibi kritik bir adımı atladı.

ChatGPT’nin dilekçede birden fazla sahte dava alıntısı oluşturduğunu fark ettiğinde heyecanı kısa sürede dehşete dönüştü.

Law Week Colorado tarafından incelenen metin mesajlarının ekran görüntülerine göre Crabill önergeyle ilgili olarak şunları söyledi: “Sanırım chatGPT’den alıntıladığım tüm davalar çöp… Davaları Lexis’te bile bulamıyorum…” 

DURUMU BELİRTTİKTEN KISA BİR SÜRE SONRA KOVULDU

Yargıca, belgeyi güçlendirmeye yardımcı olması için yapay zekalı sohbet robotunu kullandığını söyledi. Yargıç daha sonra onu eyalet çapındaki bir ofise bildirdi.

Washington Post’un ilk haberine göre kısa bir süre sonra kovuldu. Crabill Insider’a yaptığı açıklamada kovulmasının nedeninin ChatGPT kullanmak olmadığını iddia etti, ancak daha fazla açıklama istediğinde yanıt vermedi.

Bir avukat ChatGPT kullandığı için kovuldu: Yapay zeka aracılığıyla kendi şirketini kurdu!

KOVULDUKTAN SONRA YAPAY ZEKA ARACILIĞIYLA KENDİ ŞİRKETİNİ KURDU

Crabill, işini kaybetmesine rağmen, yapay zekanın avukatları daha üretken hale getirme gücüne sahip olduğuna inandığını söyledi. Yapay zeka aracılığıyla hukuk hizmetleri sunan kendi şirketini kurdu.

Crabill, “ChatGPT’yi günlük hayatımda hâlâ kullanıyorum, tıpkı çoğu insanın iş yerinde Google’ı kullandığı gibi,” dedi.

HUKUK DÜNYASINDA YAŞANAN YAPAY ZEKA KRİZİ İLK DEĞİL

Crabill’in ChatGPT hatası, avukatların yapay zekayı işverenlerinin, müvekkillerinin ya da işlerinin aleyhine kullandıkları ilk olay değil. Haziran ayında New York’taki bir hukuk firması, avukatlarından birinin ChatGPT’yi kullanarak var olmayan dava ve görüşlere atıfta bulunan bir mahkeme özeti yazması nedeniyle 5.000 dolar para cezasına çarptırılmıştı.

Diğer sektörlerdeki çalışanlar da yapay zekayı işlerinde kullandıkları için işten çıkarıldıklarını iddia ediyorlar.

Haziran ayında, bir pazarlama uzmanı olan Tina Sendin, makaleler oluşturmak için bir yapay zeka yazma aracı kullandıktan sonra bir müşteri tarafından kovulduğunu iddia etti.

sonbasin.com / haber7

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.