Bakan Göktaş: ‘Evde Bakıma Destek’ pilot uygulamasında 3 bin 407 vatandaşımıza hizmet verdik

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, evlerinde bakılan tam bağımlı engelli vatandaşların yaşam kalitelerinin artırılması ve ailelerinin desteklenerek güçlendirilmesi amacıyla geçen yıl Adana, Ankara ve İzmir’de başlatılan ‘Evde Bakıma Destek’ pilot uygulaması kapsamında toplam 3 bin 407 vatandaşa hizmet verildiğini açıkladı.

Bakan Göktaş: ‘Evde Bakıma Destek’ pilot uygulamasında 3 bin 407 vatandaşımıza hizmet verdik
Yayınlama: 14.04.2024
A+
A-

Bakan Göktaş, yazılı açıklama ile engelli ve yaşlı bireylere yönelik bakım hizmetlerinin aile odaklı sosyal hizmet politikası doğrultusunda geliştirilip, çeşitlendirildiğini belirtti. Göktaş, toplum temelli bakım anlayışı doğrultusunda, kurumsal bakımın yanı sıra engelli ve yaşlı bireylerin kendi sosyal çevrelerinden ayrılmadan bakılmasını sağlayan birey odaklı hizmet modellerine ağırlık verdiklerini ifade etti. ‘Evde Bakım Yardımı’, ‘Sosyal Yardım’ ve ‘Gündüzlü Bakım’ hizmetlerini birbirini tamamlayıcı şekilde bütünleşik olarak sunduklarını kaydeden Göktaş, “Evlerinde bakılan tam bağımlı engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitelerinin artırılması ve ailelerinin desteklenerek güçlendirilmesi amacıyla geçtiğimiz yıl Adana, Ankara ve İzmir’de ‘Evde Bakıma Destek’ pilot uygulamasını başlattık. Kurumsal bakıma olan ihtiyacı azaltmak ve toplum temelli bakım hizmetlerini geliştirmek üzere yürüttüğümüz uygulamadan ‘Evde Bakım Yardımı’ faydalanıcısı aileler yararlanıyor” dedi.

‘1100 HANEYE ANKET UYGULADIK’

Uygulama kapsamında istihdam edilen bakım personeli, hemşire, sosyal çalışmacı, psikologlardan oluşan ekibe yönelik bakanlık uzmanları ve akademisyenler tarafından eğitim verildiğini bildiren Göktaş, ziyaret edilen hanelerde ihtiyaç analizlerinin yapıldığını kaydederek, “3 pilot ilde ‘Evde Bakım Yardımı’ndan faydalanan ilk aşamada toplam 1100 haneye anket uyguladık. Hizmete ihtiyacı bulunan yaklaşık 600 engelli bireye bakım planı oluşturarak, ailelerin eğitim ve psikososyal destek ihtiyacını tespit ettik. Belirlediğimiz haneler proje kapsamında her bir ilde istihdam edilen farklı branşlardan oluşan ekipler tarafından ziyaret edilerek, hemşireler gözetiminde engelli bireylerin bakım personeli tarafından kişisel öz bakımları yapıldı. Bakım veren aile yakınlarına yönelik ihtiyaç duydukları eğitim, danışmanlık ve psikososyal destek hizmetleri ise hemşire, psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarımız tarafından sağlandı. Geçtiğimiz yıl başlattığımız uygulama kapsamında Adana, Ankara ve İzmir’de toplam 3 bin 407 vatandaşımıza hizmet verdik” değerlendirmesinde bulundu.

‘ÜLKE GENELİNDE YAYGINLAŞTIRMAYI HEDEFLİYORUZ’

Göktaş, tüm bu hizmetlerle yaşamını kendi ev ortamında veya ailesiyle sürdüren engelli bireylerin yaşam kalitelerinin iyileşmesine katkı sağladıklarını belirterek, “Ailelere yönelik bilgilendirme, danışmanlık ve rehberlik hizmetleri sunuyoruz. Onların sorunlarla baş etmeleri, tükenmişlik duygularının azaltılması, bakımını üstlendiği engellinin bakım, rehabilitasyon ve eğitimleriyle ilgili nasıl bir yol izleyecekleri konularında doğru adımlar atmasını sağlıyoruz. ‘Evde Bakıma Destek’ uygulaması kapsamında hizmet sunduğumuz bireyler ve ailelerinden aldığımız olumlu dönüşler neticesinde bu hizmet modelini ülke genelinde yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Böylece ‘Evde Bakım Yardımı’ ödemesi ile desteklediğimiz ailelerin sosyal açıdan da desteklenmesi ve güçlendirilmesi ile güçlü aile, güçlü toplum olma yolundaki politikamıza katkı sunmuş olacağız” dedi.

sonbasin.com / DHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş