‘Allahaısmarladık Çanakkale Zaferi Sergisi’ törenle açıldı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 109’ncu Yıl Dönümü anısına Sirkeci Tren Garı’nda Allahaısmarladık Çanakkale Zaferi Sergisi açıldı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Çanakkale Zaferi’ne baktığımızda çok açık net bir şekilde görüyoruz ki bu coğrafyada olmak gerçekten çok güçlü bir şekilde varlık göstermeyi mecbur kılıyor. Türkiye’nin bu anlamda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yürüttüğü mücadelede güçlü bir şekilde burada varlık gösterme mücadelesidir. Zira, yine bu sergiyi gezdiğinizde, şunu gerçekten çok açık ve net bir şekilde görüyoruz ki; kendi güçlü savunma sanayisi olan bir ülke egemenlik anlamında çok güçlü bir yerde durmaktadır. Bu yönüyle bizim burada savunma sanayi başta olmak üzere yaptığımız tüm yatırımlar da bugün burada güçlü bir şekilde varlık göstermemizin esas itibariyle bir aracıdır. dedi.

‘Allahaısmarladık Çanakkale Zaferi Sergisi’ törenle açıldı
Yayınlama: 18.03.2024
A+
A-

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 109’ncu Yıl Dönümü dolayısıyla Sirkeci Tren Garı’nda “Allahaısmarladık” Çanakkale Zaferi Sergisi düzenlendi. Açılış töreni, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un katılımıyla gerçekleştirilen sergide; savaşta kullanılan objeler, mühimmatlar, mektuplar, madalyalar ve döneme ait kişisel eşyalar yer alıyor. Çanakkale Muharebeleri harp malzemeleri koleksiyoneri Seyit Ahmet Sılay’ın arşivini bir araya getirdiği sergi savaşın tüm yönlerini gözler önüne sererken, yaşanan zorluklara, vatan için yürütülen mücadeleye ve kahramanlık hikayelerine de ışık tutuyor. Döneme ait savaş aletleri, mayınlar, büyük top mermileri ve çeşitli mühimmatlar, günlük yaşama dair materyaller, askerlerin kişisel eşyaları, yemek kapları, üniformalar, ayakkabılar, savaş dönemine ait yiyecek paketleri, savaşa katılan askerlere verilen madalyalar, nişanlar ve ödüller sergide yer alıyor. Alanda Seyit Onbaşı’nın tek başına taşıdığı 220 kilogramlık topun aynı dönemden kalma bir ikizi sergilenirken, “Bir ulusun mirasını taşımaya hazır mısın?” sloganı ile ziyaretçilere top mermisini yerinden kaldırabilme deneyimi de yaşatılıyor. Teğmen İbrahim Naci’nin orijinal el yazması günlüğü ve içerisinden çeşitli anekdotlar da yine savaş kahramanlarının anılarını gün yüzüne çıkarıyor. Sergi, 18 Nisan tarihine kadar Sirkeci Tren Garı’nda ücretsiz olarak ziyarete açık olacak. Fahrettin Altun, sergi ziyareti sonrasında konuşma yaptı. Konuşması sonrasında sergi girişinde bulunan taşa çiviyle asker künyesi yerleştiren Altun, daha sonra alandan ayrıldı.

'Allahaısmarladık Çanakkale Zaferi Sergisi’ törenle açıldı

“EMPERYALİST DÖNÜŞÜMÜ HIZLANDIRACAKLARDI”

Altun, “Buradan asker sevkiyatının yapıldığı Sirkeci Garı’ndan Çanakkale Destanı, Çanakkale Zaferi’ni hatırlayalım ve yeni nesillere hatırlatalım istiyoruz. Esas itibariyle bugün, Çanakkale Zaferi bizim millet olmamızın, bu ülkenin vatan olmasının teminatıdır. Bu anlamda Çanakkale Zaferi bizim toplumsal hafızamızın, siyasal hafızamızın, kültürel hafızamızın vazgeçilmez unsurlarından bir tanesidir. Çanakkale Zaferi’yle birlikte gerçekten sadece ülkemizin tarihi sadece bu coğrafya değil dünya tarihi etkilenmiştir. Zira, Çanakkale’de eğer biz zafer kazanmamış olsaydık dönemin emperyalist güçleri hızlı bir şekilde Birinci Dünya Savaşı’nı kendi lehlerinde sonuçlandıracaklar ve emperyalist dönüşümü hızlandıracaklardı. Çanakkale Zaferi, Çanakkale Zaferi’ndeki kahramanlar buna engel oldular” dedi.

“ÇANAKKALE ZAFERİ’Nİ ANLAMADAN KURUCU İRADEYİ ANLAYAMAYIZ”

Altun, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Çanakkale’de savaşan bütün kahramanlarımıza, şehitlerimize, gazilerimize Cenab-ı Allah’tan gani gani rahmet diliyorum. Onların kahramanlıkları sayesinde biz bugün bu ülkede yaşıyoruz. Çanakkale Zaferi bir yandan milli mücadeledeki ruhun bir yandan cumhuriyetimizin kurucu ruhunun öncüsüdür. Çanakkale Zaferi’ni anlamadan ne milli mücadeleyi ne cumhuriyetimizin kurucu iradesini anlayamayız” ifadelerini kullandı.

'Allahaısmarladık Çanakkale Zaferi Sergisi’ törenle açıldı

“EGEMENLİĞİMİZİN TEMİNATI BU COĞRAFYADA VARLIK GÖSTERMEKTEN GEÇMEKTEDİR”

Altun, “Bizler burada bu sergi ve daha önce de gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla birlikte Çanakkale Zaferi’nin sadece Türkiye’de değil bütün dünyada çok iyi anlaşılmasını istiyoruz. Çanakkale Zaferi’ne baktığımızda, bugün bu sergiyi gezdiğimizde şunu çok açık net bir şekilde görüyoruz ki bu coğrafyada olmak gerçekten çok güçlü bir şekilde varlık göstermeyi mecbur kılıyor. Türkiye’nin bu anlamda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yürüttüğü mücadele de bu anlamda, güçlü bir şekilde burada varlık gösterme mücadelesidir. Zira, egemenliğimizin, bağımsızlığımızın teminatı güçlü bir şekilde bu coğrafyada varlık göstermekten geçmektedir. Tam bağımsız güçlü Türkiye, Türkiye Yüzyılı mücadelesi budur ve Çanakkale Zaferi’ndeki ruhun devamı niteliğindedir” ifadelerini kullandı.

“GÜÇLÜ SAVUNMA SANAYİSİ OLAN BİR ÜLKE EGEMENLİK ANLAMINDA ÇOK GÜÇLÜ BİR YERDE DURMAKTADIR”

Altun, “Bu yönüyle bizim burada savunma sanayi başta olmak üzere yaptığımız tüm yatırımlar da bugün burada güçlü bir şekilde varlık göstermemizin esas itibariyle bir aracıdır. Zira, yine bu sergiyi gezdiğinizde, şunu çok açık ve net bir şekilde görüyoruz ki gerçekten kendi güçlü savunma sanayisi olan bir ülke egemenlik anlamında çok güçlü bir yerde durmaktadır, durabilir. Bu yönüyle de biz bu coğrafyanın kurucu aktörü olarak bu coğrafyada varlık göstermeye devam edeceğiz ve biz yine buradan bu sergi vesilesiyle ifade etmek istiyoruz ki tam bağımsız güçlü Türkiye mücadelemizi güçlü bir şekilde vermeye devam edeceğiz” dedi.

sonbasin.com / DHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş