Adaylık çıkışı çok konuşulan Pervin Buldan’dan yeni açıklama geldi: HDP kendi ittifaklarıyla birlikte adayını çıkaracak

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendi adaylarını çıkaracağını söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’dan yeni bir açıklama geldi. “HDP niye aday çıkarmasın?” diye soran Buldan, “Bir kez daha ifade etmek isterim ki HDP kendi ittifakları ile birlikte adayını çıkaracak.” ifadelerini kullandı.

Adaylık çıkışı çok konuşulan Pervin Buldan’dan yeni açıklama geldi: HDP kendi ittifaklarıyla birlikte adayını çıkaracak
Yayınlama: 08.01.2023
A+
A-

Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaştıkça partilerin adaylarının kim olacağı iyiden iyiye konuşulmaya başlandı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’dan dün çok konuşulacak bir açıklama geldi. Buldan, “Biz Halkların Demokratik Partisi olarak en kısa zamanda en yakın zamanda kendi cumhurbaşkanı adayımızı Türkiye halklarıyla paylaşacağız. Yani HDP kendi adayınız çıkaracak, kendi adayını gösterecek ve seçimlere kendi adayıyla girecek.” dedi.

“HDP KENDİ İTTİFAKLARI İLE BİRLİKTE ADAYINI ÇIKARACAK”

Iğdır’da HDP İl Başkanlığı Olağan Kongresine katılan Pervin Buldan’dan konuyla ilgili yeni açıklama geldi. HDP’nin diğer partilerden bir farkı olmadığını söyleyen Buldan, “Herkesin gözü HDP’de yani bizde, aday çıkaracak mı çıkarmayacak mı, Millet İttifakını destekleyecek mi desteklemeyecek mi? HDP’nin stratejisi yerel seçimlerdeki gibi mi olacak yoksa yeni bir hedefi mi var, yeni bir strateji mi belirlenecek? Dün Kars’ta bir açıklama yaptım, HDP kendi adayını açıklayacak ve kendi adayıyla seçimlere girecek dedim, dünden beri tartışılan tek mesele HDP’nin aday çıkarıp çıkarmayacağı meselesi. HDP niye aday çıkarmasın? HDP’nin sizden ne farkı var? HDP bu ülkede bir irade değil mi? HDP bir siyasi parti değil mi, seçimlere girme hakkı var mı yok mu? Bu ülkeyi değiştirme ve dönüştürme iradesine sahip mi değil mi? Bütün bunları göz önünde tutarak bir kez daha ifade etmek isterim ki HDP kendi ittifakları ile birlikte adayını çıkaracak.” ifadelerini kullandı.

“HDP SADECE BİR BİNADAN İBARET DEĞİL”

Buldan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Şimdi gözlerini HDP’ye diktiler. Geçmişte partilerimizi kapattılar ama o partilerin yerine yenileri açıldı, daha da büyüdü daha da genişledi, siyasetine ve mücadelesine devam etti. Onlar zannediyorlar ki HDP’yi kapatırsak HDP çalışmayacak, HDP’ye oy veren milyonlar evlerinde oturacak, sadece seyirci olacak. Onlar hayal dünyasında yaşamaya devam etsinler, HDP’nin kapatılmayacağını demokratik siyasetine devam edeceğini ve HDP’nin her anlamda ülke siyasetinde yer alacağını bu ülkeyi yönetenlere buradan bir kez daha iletmek istiyoruz. HDP sadece bir binadan ibaret değildir ki kapısına kilit vurduğunuzda kapatılacak bir parti haline gelsin.

“MİLYONLARIN İRADESİNE ASLA BLOKE KOYAMAZSINIZ”

Şimdi gözlerini HDP’nin aldığı hazine yardımına diktiler. Halkımızın vergileriyle bize verilen hazine yardımını bloke eden anlayışa bu kürsüden şunu ifade etmek isterim, siz halkımızın, milyonların iradesine asla bloke koyamazsınız, bu iradeyi asla engelleyemezsiniz, asla bizi demokratik siyasetten geri döndüremezsiniz. Biz geçmişte hazine yardımı alan bir parti değiliz, HEP’ten, DEP’ten, DEHAP’tan, HADEP’ten bugüne kadar gelen siyasi geleneğimiz hazine yardımı almadan büyüdü. Bugün elde etmiş olduğumuz hakkı, hukuka aykırı bir şekilde, yasayı ve Anayasayı çiğneyerek Saray’ın talimatıyla AKP-MHP blokunun ısrarıyla, MHP’li savcıların yazdıkları iddianamelerle, bunları gerekçe göstererek hazine yardımını bloke edenler şunu bilsin ki biz o hazine yardımını tekrar geri alacağız. Bunun önünde hiçbir güç duramayacak, çünkü bu bizim yasal ve anayasal hakkımızdır. Bunu gasp ettiğinizi ve AKP-MHP ittifakının bir gasp ittifakı olduğunu da biliyoruz. Bütün bu haksızlık ve hukuksuzlukların siyasi kararlar olduğunu ve asla hukukla ilgisinin olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Onların amacı HDP’siz bir Türkiye, bir parlamento yaratmak ama bunu gerçekleştiremeyeceklerini, bizim HDP olarak her seçimde oylarımızın yükseldiğini ve daha güçlü bir şekilde seçimlerden çıktığımızı bilmelidirler.”

“ORTAK BİR ADAYDA ELBETTE BULUŞMAK İSTERİZ”

Öte yandan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, katıldığı televizyon programında, cumhurbaşkanı adayıyla ilgili müzakereye açık olduklarını belirtmişti. Oluç, “Bizimle müzakere edilirse ortak bir adayda elbette buluşmak isteriz. Buluşulmuyorsa da kendi adayımızı belirleriz.” demişti.

sonbasin.com / haberler.com

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş