ABD’nin en büyük ticaret organizasyonu ‘Trade Winds Forumu’, İstanbul’da başladı

ABD Ticaret Bakanlığı liderliğindeki ticaret misyonu ve iş geliştirme forumu ‘Trade Winds Europe/Eurasia’ 16 yıl sonra tekrar İstanbul’da düzenlendi. Yerli ve yabancı 120’den fazla iş insanının bir araya geldiği etkinlikte, ABD Başkonsolosu Julie Eadeh ve ABD Ticaret Bakanlığı’nın uluslararası ticaretten sorumlu danışmanı Marisa Lago, Demirören Haber Ajansı’na (DHA) etkinliğe ve iki ülke arasındaki iş birliklerine özel açıklamalarda bulundu.

ABD’nin en büyük ticaret organizasyonu ‘Trade Winds Forumu’, İstanbul’da başladı
Yayınlama: 13.05.2024
A+
A-

 

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından 13- 15 Mayıs’ta düzenlenen ‘Trade Winds Europe/ Eurasia’ ticaret misyonu ve iş geliştirme forumunun 14’üncüsü bugün İstanbul’da başladı. ’Kapsayıcılığı ve Yeniliği Teşvik Etmede Yapay Zekanın Gücü’ teması altında başlayan foruma, Amerikalı diplomatlar ve 30’dan fazla Avrupa ve Avrasya ülkesinden ticaret uzmanları katıldı. Amerikan Ticaret Odası (AmCham) Türkiye Başkan Yardımcısı Canan Özsoy, etkinlikte, ABD’li işletmelerin Türkiye için yarattığı uzun vadeli ve stratejik değerlere dikkat çekti. Özsoy konuşmasında ikili ilişkilerin gelişmesini desteklemek için geleceğe yönelik adımlar attıklarının altını çizdi. Özsoy ayrıca, Türkiye’nin avantajlı coğrafi konumu ve kaliteli endüstrisinin onu ABD firmaları için cazip hale getirdiğini ifade etti.

ABD Başkonsolosu Julie Eadeh DHA’ya özel açıklamalarda bulunarak, etkinliğin Amerikan ve Türk şirketlerinin yatırım ve ortaklık fırsatlarının değerlendirmesine olanak sağlayacağını vurguladı. Her iki ülke arasındaki teknolojik iş fırsatları ve yapay zekanın da önemine dikkat çeken Eadeh, “Türkiye, Amerika için önemli iş ortaklarından biri. İkili ilişkilerimiz her geçen gün gelişiyor ve büyümeye devam ediyor. Amerika, Türkiye’nin ikinci büyük ticari ortağı ve bundan memnuniyet duyuyoruz. Trade Winds’in tekrar İstanbul’da yapılması bizim için hem Türkiye hem de bölge ülkelerinin sunduğu fırsatlara dikkat çekiyor” dedi.

 

ABD’nin en büyük ticaret organizasyonu ‘Trade Winds Forumu’, İstanbul’da başladı

“YAPAY ZEKAYI İŞ DÜNYASINDA KULLANMALIYIZ”

ABD Ticaret Bakanlığı’nın uluslararası ticaretten sorumlu danışmanı Marisa Lago ayrıca, son birkaç yılda hem Türkiye’de hem de ABD’de cinsiyet eşitliğindeki iyileşmenin kayda değer ilerleme kaydettiğini ifade etti. Yapay zeka (AI) konusuna da değinen Lago, “İşe alımda önyargıyı azaltmak, çeşitliliği teşvik etmek ve kapsayıcılık kültürünü teşvik etmek için yapay zekadan yararlanabilirsek, iş gücümüzün tüm potansiyelini açığa çıkarabilir ve küresel ölçekte yeniliği teşvik edebiliriz” ifadelerini kullandı.

TRADE WİNS FORUMU

2008 yılında ilki gerçekleştirilen Trade Winds forumu, o tarihten beri değeri 3.7 milyar doları aşan neredeyse 600 ayrı iş anlaşmasının yapılmasını doğrudan destekledi. Forum hakkında konuşan Büyükelçi Jeffry Flake, “Hem Türkiye hem Amerika Birleşik Devletleri’nde istihdam yaratan ve refahı arttıran ticaret faaliyetlerimiz, iyi ilişkilerimizin temelini oluşturmayı sürdürmektedir. Bu hafta yüzlerce Amerikan şirketinin Trade Winds’e katılacak olması Türkiye ile ekonomi ilişkilerimizin geleceği hakkındaki iyimserliğimizi onların da paylaştığının kanıtıdır” dedi.

sonbasin.com / DHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş