ABD, Gazze’deki geçici iskelenin inşaatını tamamladı

ABD Savunma Bakanlığı, hava koşulları nedeniyle inşası geciken, Gazze’ye insani yardımı kolaylaştırması öngörülen geçici iskelesinin inşaatını tamamladığını duyurdu.

ABD, Gazze’deki geçici iskelenin inşaatını tamamladı
Yayınlama: 09.05.2024
A+
A-

 

Pentagon, dün yaptığı açıklamada, ABD ordusunun Gazze yardım iskelesinin inşaatını tamamladığını, fakat hava koşullarının iki parçalı tesisin yerine taşınmasının şu anda güvenli olmadığını ifade etti. Pentagon Basın Sözcüsü Yardımcısı Sabrina Singh son duruma ilişkin yaptığı açıklamada, “ABD ordusu, Gazze kıyısına demirlenecek olan Trident İskelesi bölümünün açık denizdeki inşaatını tamamladı. Geçen hafta da belirttiğim gibi yüzer iskele bölümünün inşaatı da tamamlandı. Bugün itibariyle, iskelenin iki bölümünün, yani yüzer iskele ve Trident iskelesinin inşaatı tamamlanmıştır.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta CENTCOM, deniz durumu nedeniyle yüzer iskele ve Trident İskelesi’nin Gazze civarına taşınmasını geçici olarak durdurmuştu. Bugün hala iskelenin bileşenlerinin taşınması için güvensiz koşullara neden olan kuvvetli rüzgarlar ve yüksek deniz dalgaları tahmin ediliyor, dolayısıyla inşaatta yer alan iskele bölümleri ve askeri gemiler hala Ashdod Limanı’nda bulunuyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi, yüzer iskeleye teslim edilen yardımlar daha sonra ABD askeri lojistik destek gemilerine aktarılacak ve Trident İskelesi’ne veya insani yardım ekipleri tarafından dağıtılmak üzere kamyonlara yükleneceği geçit yoluna nakledilecek” dedi.

NE OLDU?

ABD Başkanı Joe Biden Mart ayında Gazze’ye yardım ulaştırmak için geçici liman inşa edileceğini açıklamış, ardından General Frank S. Besson gemisi, Doğu Akdeniz’e doğru yola çıkmıştı. Geminin limanı inşa etmek için malzeme taşıdığı belirtilmişti.

CENTCOM’dan yapılan açıklamada, “9 Mart 2024 tarihinde, ABD Başkanı Biden’ın Gazze’ye deniz yoluyla insani yardım sağlayacağını açıklamasından 36 saatten kısa bir süre sonra, ABD Ordu Gemisi (USAV) General Frank S. Besson, Langley-Eustis Ortak Üssü’nden ayrılarak Doğu Akdeniz’e doğru yola çıktı. Bir lojistik destek gemisi olan Besson, hayati önem taşıyan insani yardım malzemelerini ulaştırmak üzere geçici bir liman kurmak için ilk ekipmanı taşıyor” ifadeleri kullanılmıştı.

sonbasin.com / DHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş