ABD-Çin arasında çip gerilimi sürüyor: İntel’den İsrail’e rekor yatırım!

ABD-Çin yonga savaşı şiddetlenirken, Intel’in 25 milyar dolarlık İsrail hamlesi yaptığı belirtildi. Şirket kısa bir süre içerisinde İsrail’de çip üretimi için harekete geçecek. Bu gelişme İsrail’deki en büyük yabancı yatırım olacak.

ABD-Çin arasında çip gerilimi sürüyor: İntel’den İsrail’e rekor yatırım!
Yayınlama: 21.06.2023
A+
A-

Çip üreticisinin Polonya’da yeni bir tesis açacağını duyurmasından birkaç gün sonra, İsrail hükümeti Pazar günü Intel’nin ülkede yarı iletken üretimi için 25 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı; 

Yaşanan bu gelişmenin ABD ve Çin arasında en son teknoloji konusunda artan gerilimin ortasında, ABD hükümetinin çip üreticileri arasında Çin ve Tayvan’dan uzağa odaklama eğiliminin bir hamlesi olarak görülüyor.

ABD-Çin arasında çip gerilimi sürüyor: İntel'den İsrail'e rekor yatırım!

ÜLKEDEKİ EN BÜYÜK YABANCI YATIRIM OLACAK

Başbakanlık ofisi Pazar günü Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Intel’in İsrail’de yeni bir üretim tesisine 25 milyar dolar yatırım yapmak üzere prensip anlaşmasına vardığını ve bunun ülkedeki en büyük yabancı yatırım olacağını duyurdu.

Intel yaptığı açıklamada, “İsrail’deki üretim kapasitesini artırma niyetimiz, gelecekteki üretim ihtiyaçlarını karşılama ve Intel’in IDM 2.0 stratejisini destekleme konusundaki kararlılığımızdan kaynaklanmaktadır” dedi.

ABD’li çip devi geçtiğimiz Cuma günü Polonya’da yeni bir çip test ve montaj tesisine 4,6 milyar dolar yatırım yapmayı beklediğini açıkladı ve bunun Avrupa Birliği’nin daha dayanıklı bir yarı iletken tedarik zinciri oluşturmasına yardımcı olacağını söyledi.

ABD VE ÇİN ARASINDAKİ ÇİP GERİLİMİ YÜKSELİYOR

Intel, çipler konusunda artan ABD-Çin gerginliğinin ortasında yeni küresel sanayi merkezlerine yönelen tek çip devi değil.

Çinli yetkililer tarafından yürütülen bir soruşturma nedeniyle kendisini jeopolitik açıdan sıcak bir ortamda bulan Micron Technology (MU) geçtiğimiz ay yeni nesil çip üretimini Japonya’ya taşıyacağını açıkladı.

Bloomberg’in 16 Haziran’da anonim kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Micron ayrıca çeşitlendirme çabalarının bir parçası olarak Hindistan’da bir çip paketleme tesisi kurmak için 1 milyar dolarlık bir anlaşmaya yaklaşıyor.

sonbasin.com / haber7

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş